Dziesiątki tysięcy pielgrzymów wzięło udział w odprawianym od 1608 roku Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Poprzedził ją poranny sąd u Kajfasza i dekret „U Piłata”. Słowo pasterskie wygłosił metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.
Metropolita krakowski mówił o kryzysie wartości w Europie. W trakcie Misterium Męki Pańskiej metropolita krakowski zaznaczał, że Europa zapomina o swojej tożsamości, chrześcijańskich korzeniach oraz znajduje się w kryzysie kulturowym, w którym nie liczą się żadne obiektywne argumenty.
Arcybiskup podkreślił, że w dzisiejszych czasach nie dąży uczciwie do prawdy, a stosuje się tylko narracje, które odwołują się często do emocji, uprzedzeń, czy do lęków. Posługujących się tymi narracjami nazwał „mistrzami współczesnej mistyfikacji i kłamstwa” i, jak dodał, skutek tych narracji jest osiągany przez media.
Metropolita krakowski dodał, że Europa chce zapomnieć o Chrystusie. Podkreślił, że profanacja krzyża jest nazywana niekiedy przejawem szczególnej wrażliwości estetycznej. Zaznaczył, że w wielu krajach Europy Zachodniej usuwanie krzyża z przestrzeni publicznej jest czymś oczywistym i nazywane jest aktem tolerancji bądź zatroskania o to, by te krzyże nie raniły uczuć religijnych innych ludzi.
Arcybiskup Marek Jędraszewski poruszył również problem aborcji. Powiedział, że Europa traktuje prawo do aborcji jako wartość europejską. W tym kontekście pytał, czy aborcja” nie jest szczytem cynizmu i bezprawia”, a także „kto pozwala człowiekowi cynicznie zabijać drugiego człowieka, zwłaszcza niewinnego i bezbronnego”. Arcybiskup Jędraszewski za pogłębianie się kryzysu wartości odpowiedzialnością obarczył „ludzi tworzących kształt Europy”.
Kalwaria Zebrzydowska jest najbardziej znanym miejscem w Polsce, w którym organizowane jest Misterium Męki Pańskiej. Położona w malowniczym Pogórzu Makowskim, zawiera nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych oraz manierystyczny park krajobrazowy. Jego powstanie zawdzięcza się Mikołajowi Zebrzydowskiemu. W 1602 r. dokonał on fundacji klasztoru i kalwarii.
Kalwaria to tętniące miejsce kultu. Pielgrzymów, których liczba sięga miliona rocznie, przyciągają nabożeństwa dróżkowe na Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach Matki Bożej, oraz Cudowny Obraz Maryi Kalwaryskiej. Ważną posługą bernardynów w tym miejscu jest również sakrament pokuty.