Nasza wiedza o Zbrodni Katyńskiej, nadal jest niepełna, od 1943 roku prowadzone są różnego rodzaju poszukiwania w aspekcie historycznym, politycznym, prawnym i do dzisiaj tak naprawdę nie znamy wielu istotnych faktów – powiedział na naszej antenie Leszek Bukowski z kieleckiej Delegatury IPN. Jak podkreślił, Polska dalej ma problem z dotarciem do ważnych dokumentów w tej sprawie. Rosjanie nie przekazali nam 35 tomów śledztwa prowadzonego przez Wojskową Prokuraturę Rosji.
– Jeżeli mówimy o zbrodni katyńskiej jako o fakcie historycznym to musimy powiedzieć o historii ujawniania tych wydarzeń, musimy mieć świadomość, że już na początku lat 40 próbowaliśmy się dowiedzieć, co się stało z polskimi oficerami, którzy zniknęli. Proces kłamstwa katyńskiego w skali globalnej prowadził do tego, że dalej nie było nic wiadomo o tej sprawie.
Gość Radia Kielce przypomniał, że w ostatnich dniach ukazały się w Polsce protokoły działania komisji amerykańskiego Kongresu, która na początku lat 50. badała i ujawniła prawdę o zbrodni w Katyniu. Instytut Pamięci Narodowej wydał pierwszy tom materiałów tzw. Komisji Maddena, zawierający głównie przesłuchania świadków zbrodni dokonanej na polskich oficerach w Lesie Katyńskim.
Efekt działania specjalnej komisji śledczej powołanej przez Kongres Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy został opublikowany w 1952 roku. Stanowi zapis ustaleń śledztwa, przeprowadzonego przez liczącą siedmiu członków Izby Reprezentantów komisję, działającą zarówno w USA, jak w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech. Komisja była pierwszym oficjalnym organem państwa, wprost twierdzącym, że za zamordowaniem tysięcy Polaków stały nie Niemcy, jak utrzymywała propaganda sowiecka, ale właśnie Związek Sowiecki.
Dzisiaj obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Data 13 kwietnia ma związek z rocznicą opublikowania przez Niemców oficjalnego komunikatu o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim. Taką wiadomość przekazało berlińskie radio w 1943 roku. Przed śmiercią 21 tysięcy polskich jeńców było przetrzymywanych w trzech obozach NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz w więzieniach na terenie Ukrainy i Białorusi.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej w 2007 roku. Jego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom, którzy zostali zamordowani przez NKWD wiosną 1940 roku.
Posłuchaj Rozmowy Dnia: