Kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej wspólnie z Muzeum Katyńskim organizują „Tydzień Katyński” w związku z 77. rocznicą mordu sowieckiego na polskich oficerach, żołnierzach i policjantach.
Dorota Koczwańska – Kalita, naczelnik kieleckiej Delegatury IPN powiedziała na naszej antenie, że celem tego wydarzenia jest przypomnienie o zbrodniach dokonanych na Polakach podczas II wojny światowej, poszerzenie wiedzy dotyczącej tego tematu, szeroko pojęta edukacja oraz rozbudzenie w młodzieży zainteresowania historią, która stanowi warunek świadomego funkcjonowania we współczesnym świecie.
Jak podkreśliła, taka propozycja obchodów wpisuje się w nową formę upamiętniania rocznic oraz propagowanie tak ważnej placówki muzealnej, jaką jest Muzeum Katyńskie.
– Postanowiliśmy przybliżyć kielczanom tę placówkę, ponieważ wydaję nam się, że jest to fenomen na skalę światową, jest to muzeum martyrologiczno- badawczo-edukacyjne. Wiemy, że ze zbrodnią katyńską jest wiele problemów, część została ujawniona, szczególnie po 1990 roku możemy o tamtych wydarzeniach mówić, ale wciąż jest wiele niewiadomych i znaków zapytania dotyczących tej sprawy. Dlatego warto poznawać tą historię przy okazji organizowania Tygodnia Katyńskiego – dodała Dorota Koczwańska- Kalita.
Tydzień Katyński rozpocznie się w poniedziałek 24 kwietnia o 15.50 przemarszem grup rekonstrukcyjnych z ul. Sienkiewicza do Rynku. Tam zaplanowano rozpoczęcie IV „Marszu Katyńskiego” z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Będzie można również obejrzeć wystawę plenerową Muzeum Katyńskiego: „ZBRODNIA 1940”.
Posłuchaj Rozmowy Dnia: