W Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się dziś finałowy koncert 25. Świętokrzyskich Dni Muzyki. W programie wieczoru wieńczącego dwutygodniowy festiwal z udziałem m.in. Krzysztofa Pendereckiego, znajdą się wyłącznie utwory po raz pierwszy wykonywane w Kielcach. Będzie to jednocześnie odzwierciedlenie głównej idei festiwalu – prezentacja różnorodności stylistycznej w najnowszej twórczości polskich kompozytorów oraz przywracanie muzyki zapomnianej.
Koncert otworzy uroczysta w charakterze uwertura Sławomira Czarneckiego kompozytora i pedagoga związanego z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a później festiwalowa publiczność pozna najnowsze dzieło słynnego Zygmunta Krauzego. Będzie to „Koncert akordeonowy”, w którym zaprezentuje się Maciej Frąckiewicz, młody artysta, opromieniony zwycięstwem w światowym konkursie akordeonowym jaki niedawno odbył się w Hiszpanii, także zdobywca „Paszportu Polityki”.
W drugiej części koncertu kieleccy melomani usłyszą II symfonię zwaną „Charakterystyczną”, skomponowana przez rówieśnika i kolegę Chopina – Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Jak mówi Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, to wybitny twórca, bardzo istotny dla rozwoju polskiej muzyki orkiestrowej, któremu zabrakło łutu szczęścia do osiągnięcia statusu artysty światowej sławy.
Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej będzie dyrygował Tomasz Bugaj, który swą międzynarodową pozycję dyrygencką zawdzięcza przede wszystkim zwycięstwu w Międzynarodowym Konkursie w Bristolu w Wielkiej Brytanii.
Słowo o muzyce wygłosi dziennikarka II programu Polskiego Radia – Barbara Schabowska.
Początek koncertu o godzinie 19.00.
Kończące się dziś 25. Świętokrzyskie Dni Muzyki, w trakcie których odbyło się osiem koncertów, dwa spotkania z artystami i dwie prezentacje filmowe, uzupełniały dwie wystawy plastyczne, przygotowane przez portal Instytutu Muzyki i Tańca oraz Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach.
Organizowany przez Filharmonię Świętokrzyską festiwal wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca oraz ZAiKS.