Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego uruchomiły wspólnie nową stronę internetową www.zapalzniczpamieci.pl. Zaprezentowano ją w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” podczas konferencji prasowej.
W kwietniu 2016 r. do szkół skierowany został apel „Zapal Znicz Pamięci”, którego celem było uczczenie Miesiąca Pamięci Narodowej poprzez zapalanie zniczy w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności: mogiłach, pomnikach, krzyżach. Wiele szkół podjęło inicjatywę deklarując opiekę nad wybranymi obiektami oraz symboliczne zapalenie zniczy.
Marek Maciągowski dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej powiedział, że inspiracją do rozszerzenia akcji „Zapal Znicz Pamięci” było lokalne wydarzenie w Dyminach koło Kielc, gdzie odbyły się uroczystości przed pomnikiem upamiętniającym rozstrzelanie ponad 120 osób przez Niemców. Ponieważ był to kwiecień, czyli Miesiąc Pamięci Narodowej zrodził się pomysł, aby wysłać do wszystkich świętokrzyskich placówek prośbę, aby w swoich miejscowościach zapalono znicze w miejscach pamięci. – Odzew był bardzo duży. Bo bardzo szybko odpowiedziało ponad 160 szkół. Bardzo ważne jest też to, abyśmy zaglądając na tę stronę wiedzieli, że takich ważnych miejsc jest w Świętokrzyskiem bardzo dużo, choć nie zawsze funkcjonują w one zbiorowej pamięci- powiedział Marek Maciągowski,
Dorota Koczwańska – Kalita naczelnik Kieleckiej delegatury IPN poinformowała, że po weryfikacji na stronie internetowej umieszczono 100 miejsc pamięci. Na razie są one związane z II wojną światową, ale organizatorzy będą je chcieli rozszerzyć również na inne okresy historyczne. Podkreśliła, że młodzież wraz z nauczycielami wykonała bardzo dużą pracę, dlatego, że zdjęcia wraz z opisami stanowiły bardzo ciekawy materiał dla historyków. Okazało się bowiem, że nie o wszystkich wiedziano, że są upamiętnione.
Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski podkreśliła, że województwo świętokrzyskie jest usłane grobami bohaterów, które nie są wszystkim znane. – Ten projekt ma służyć temu, aby wszyscy mieszkańcy regionu przyczynili się do odkrywania tych miejsc i ich upamiętniania – powiedziała. Wojewoda dodała, że bardzo dobrze, iż ten projekt skierowano do szkół, bo świadomy patriotyzm powinien być kształtowany od najmłodszych lat.
Do IPN wpłynęło prawie 300 zdjęć ze 100 miejsc pamięci, nadesłanych przez 66 placówek oświatowych z obszaru województwa świętokrzyskiego. W tym roku akcja będzie kontynuowana. Za pomocą portalu Zapal Znicz Pamięci szkoły, a przede wszystkim dzieci i młodzież, będą mieć możliwość uczestniczenia w kształcącym i ciekawym projekcie. Organizatorzy zachęcają nie tylko zaprzyjaźnione placówki, ale także wszystkie inne do zaangażowania się w tę akcję.
Na stronie internetowej znajduje się również zakładka umożliwiająca zgłaszanie miejsc pamięci pozostających bez opieki. Mogą to być pomniki, mogiły świadczące o walce Polaków o niepodległość w różnych okresach naszych dziejów. O istnieniu zapomnianych symboli może poinformować każdy zainteresowany, osoba prywatna, szkoła, stowarzyszenie, pasjonaci historii. Wystarczy wykonać kilka zdjęć, załączyć opis i przesłać na stronę.
Zdjęcia wraz z opisem można przesyłać na adres: sekretariat.kielce@ipn.gov.pl. Honorowy patronat nad projektem objęła Agata Wojtyszek Wojewoda Świętokrzyski.