Zajęcia z programowania będą się od września odbywać w każdej polskiej szkole. Podstaw kodowania uczyć się będą również dzieci ze szkół podstawowych. To zadanie ma im ułatwić Photon, czyli robot, który ma uczyć w trakcie zabawy. Konstruktorami maszyny są specjaliści z białostockiej firmy Photon Entertainment, a dystrybutorem będzie kielecka Grupa Mac S.A. Obie firmy podpisały dziś umowę o współpracy.
Jak mówi Marcin Joka- prezes Photon Entertainment, w testach robota, przez dwa lata brało udział około 350 dzieci, 200 rodziców i 40 nauczycieli. Firma stworzyła 25 różnych prototypów urządzenia. – Photon rozwija się razem z dzieckiem, czyli potrafi tyle ile ono go nauczy. Robot ma 10 programowalnych czujników, dzięki którym m.in. słyszy dźwięk i wykrywa przeszkody. Chcemy nauczyć dzieci wykorzystywać w praktyce mechanizmy zastosowane w konstrukcji – tłumaczy Marcin Joka.
Photon ma trzy rodzaje prostego interfejsu dostosowane do wieku dzieci. Najmłodsze kierują nim za pomocą ikon, z kolei nieco starsi uczniowie wydają maszynie proste polecenia. Wśród konstruktorów Photona są byli studenci Politechniki Białostockiej, którzy stworzyli Hyperiona. To łazik marsjański, który w konkursie organizowanym w Stanach Zjednoczonych okazał się najlepszą konstrukcją. Zdobyte wówczas doświadczenia pomogły opracować nowoczesnego robota edukacyjnego.
Jak mówi Grzegorz Kowalski, prezes Grupy MAC S.A., do każdego urządzenia będą dołączone scenariusze zajęć, które pozwolą wykorzystać robota nie tyko na lekcjach informatyki, ale też innych przedmiotów. – Dzięki robotowi, dzieci nie będą uczyć się samej teorii, ale w praktyce zobaczą na czym polega kodowanie.
Grupa MAC planuje przeszkolić nauczycieli ze szkół zainteresowanych zakupem Photona. Ponadto w maju białostoccy konstruktorzy będą również prowadzić lekcje pokazowe w kieleckich szkołach.