Finałowy koncert XIII Festiwalu Pieśni Wielkopostnych odbył się w Daleszycach. W tamtejszym kościele pod wezwaniem. św. Michała Archanioła zabrzmiały pieśni pasyjne w wykonaniu świętokrzyskich artystów-amatorów.
Na scenie zaprezentowało się 14 zespołów z całego województwa. Zostały, wyłonione podczas eliminacji przeprowadzonych w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stąporkowie – mówi Karolina Opałko-Moćko z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, który jest pomysłodawcą i głównym organizatorem festiwalu.
Zespoły wykonywały tradycyjne pieśni pasyjne dobrze znane z mszy świętych, ale także nowe opracowania starych utworów z nowym instrumentarium. Laureatów wyłoniono w trzech kategoriach: były to zespoły wokalno-instrumentalne, chóry oraz zespoły ludowe.
W ostatniej kategorii na pierwszym miejscu ex aequo stanęły zespoły Gónianecki i Smarkowianki. Maria Sołda kierownik zespołu śpiewaczego ze Smarkowa tłumaczy, że przygotowania do festiwalu trwały ponad miesiąc. Panie wykonały dwie pieśni wielkopostne „Drabinę” i „Kiedy pan Jezus” – obie śpiewane a capella. – Pieśni są trudne wymagają dużego zgrania w zespole, poza tym przygotowując się do festiwalu szukałyśmy pieśni nieco bardziej skomplikowanych. Swój repertuar przygotowujemy w oparciu o stare śpiewniki tam szukamy utworów – Mówiła Maria Sołda.
W tym roku festiwal został poszerzony o dwie kategorie artystyczne – konkurs poetycki „Wielkopostne refleksje” i konkurs plastyczny „Wielkopostne impresje”. Udział w nich wzięli przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych.