Zaprojektował ją włoski architekt i rzeźbiarz Santi Gucci. Zbudowana została z miejscowego kamienia. Wokół niej znajdują się kamienne figury świętych, a ze wzgórza na którym się znajduje rozpościera się piękny widok. Miejsce to jest więc idealne do spacerowania.
A jest nim wzgórze nad Pińczowem, na którym znajduje się kaplica św. Anny. Wzniesiona w stylu manierystycznym w 1600 roku budowla jest symbolem architektonicznym Ponidzia. Zaprojektował ją nadworny artysta Stefana Batorego – Santi Gucci, a ufundował Zygmunt Myszkowski wraz z pińczowskim Bractwem św. Anny. Kaplica jest zbudowana z wapienia pińczowskiego, tzw. pińczaka. Był to ceniony budulec i materiał rzeźbiarski, który upodobał sobie Santi Gucci tworząc na Ponidziu słynną pracownię kamieniarską.
Późnorenesansowa budowla jest pierwszą w Polsce wolnostojącą kaplicą kopułową o przeznaczeniu kultowym. Niestety otwarta jest tylko przez kilkanaście dni w roku. Najczęściej w lipcu, gdy przypada święto patronki kaplicy. Mimo to będąc w Pińczowie lub okolicach stolicy Ponidzia i tak warto wybrać się na spacer. Nie tylko po to, aby obejrzeć kaplicę, ale również z powodu pięknego widoku. Ze wzgórza dominującego nad Pińczowem i Doliną Nidy doskonale widać między innymi zabytkowy zespół klasztorny reformatów, kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty oraz rzekę Nidę.