Blisko 6 tysięcy zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa odnotowali od października świętokrzyscy policjanci. Dzięki aplikacji każdy może podzielić się informacjami o niebezpieczeństwach, które zauważył. Na interaktywnej mapie można zaznaczyć miejsca, w których najczęściej dochodzi na przykład do wypadków samochodowych lub niszczenia zieleni.
Kamil Tokarski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że użytkownicy najczęściej zaznaczają przekraczanie dozwolonej prędkości oraz nielegalne parkowanie. Policjanci starają się na bieżąco reagować na wszelkie uwagi.
– Niedawno odnotowaliśmy zgłoszenie niewłaściwego oznakowania na jednym ze skrzyżowań w powiecie koneckim. Tę informację przekazaliśmy do zarządcy drogi, który wprowadził tam zmiany – mówi policjant.
Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaznaczyć punkt na mapie i dodać jedną z 25 kategorii.
Należy pamiętać, że zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
Kamil Tokarski podkreśla, że dla każdej służby ważne jest wsparcie społeczne.
– Chcemy, aby ludzie reagowali na negatywne zachowania. Dzięki temu nie ma poczucia bezkarności. Aby zachęcić mieszkańców województwa do dalszej współpracy z policją dziś w Kielcach odbędzie się pierwsza debata „Reaguje-Nie kabluje”. W spotkaniu udział wezmą m.in. wojewoda świętokrzyski oraz Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.