Na całym świecie obchodzony jest dziś Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony w 1961 roku przez UNESCO w celu popularyzacji tej dziedziny sztuki i wymiany artystycznych dokonań twórców. Tradycją dnia jest publikowanie listu wybitnego artysty teatralnego. Orędzie odczytywane jest przed spektaklami w większości teatrów na świecie.
W tym roku autorką listu jest francuska aktorka teatralna i filmowa Isabelle Huppert. W Kielcach jej orędzie odczytała aktorka teatru imienia Stefana Żeromskiego Dagna Dywicka, podczas piątkowej inauguracji galerii teatralnej przy ulicy Sienkiewicza.
Do tej pory jedynie raz polski twórca przygotowywał orędzie odczytywane podczas Międzynarodowego Dnia Teatru, w 2015 roku o swojej wizji wspólnoty twórców i widzów pisał Krzysztof Warlikowski.
Obok międzynarodowego orędzia powstają też listy lokalne. Orędzie do polskiego środowiska teatralnego przygotował w tym roku twórca Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego profesor Leszek Mądzik, w którym porównał teatr do świątyni, czyli miejsca, gdzie można odnaleźć sferę sacrum ludzkiego życia.
Twórca w rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że umieścił w swoim orędziu symbol Aleppo z osobistych przyczyn, kilka lat temu w bombardowanym mieście odsłaniał wystawę swoich prac. Jeżeli teatr ma krzyczeć, to dramatem ludzi z Aleppo – uważa Leszek Mądzik, jednak w swoim orędziu apeluje głównie o „teatr ciszy” mówiąc, że: „…jeżeli jeszcze ta cisza potrafi się przebić przez zgiełk, który nas czeka po wyjściu z teatru, to misja teatru jest spełniona”.