W Muzeum Historyczno – Archeologicznym „Krzemionki” koło Ostrowca Świętokrzyskiego trwa seminarium naukowe, poświęcone prehistorycznemu górnictwu krzemienia oraz badaniom dawnych kultur i cywilizacji starożytnych. Jak podkreślił Jacek Lech, kurator naukowy muzeum – kopalnie krzemionkowskie, to wybitny zabytek klasy europejskiej, mimo to jednak, słabo znany w Polsce i mało doceniany.
Aby taki zabytek był popularyzowany, to poza wystawami, filmami czy audycjami radiowymi i telewizyjnymi, które promują Krzemionki, podstawą są również badania naukowe – dodaje Jacek Lech. Jak podkreśla – dzięki badaniom archeologicznym odkrywane są nowe fakty, dotyczące tego niezwykłego miejsca. W ich toku ustalono na przykład, że obszar wydobycia krzemienia mógł być w rzeczywistości dużo większy niż zbadany dotychczas. Jak duże było pole górnicze w Krzemionkach Opatowskich, okaże się dopiero po kilkuletnich badaniach. Naukowcy podejrzewają, że niezbadanych dotychczas szybów górniczych może być nawet kilka tysięcy.
Z kolei Krzysztof Tunia, kierownik pracowni archeologicznej Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Igołomi koło Krakowa zauważa, że krzemień pasiasty, który był surowcem strategicznym dla plemion epoki neolitu, nadal jest cenny, bo w dzisiejszych czasach jest minerałem często używanym w jubilerstwie ze względu na swoją urodę. – Krzemień dla człowieka neolitu był podstawowym surowcem, tak, jak brąz dla człowieka epoki brązu i jakim teraz dla nas jest plastik. Natomiast krzemień pasiasty służy dzisiaj wyłącznie do ozdoby i dlatego jest nadal tak cenny – dodaje Krzysztof Tunia.
Spotkanie naukowe zakończy się w niedzielę sesją terenową w Rezerwacie Krzemionki. Seminarium organizowane jest przez muzeum we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Samodzielną Pracownią Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.
Obecnie trwają starania o wpisanie Krzemionek na listę dziedzictwa UNESCO. Przygotowanie dokumentacji polega między innymi na porównaniu neolitycznych kopalni do innych europejskich obiektów i ukazaniu ich wyjątkowości. Wniosek o wpisanie Krzemionek Opatowskich na listę UNESCO powinien być złożony na początku przyszłego roku. Z kolei wpis na listę może nastąpić w 2019 roku.