Samorządy gminne i powiatowe województwa świętokrzyskiego są na końcowym etapie wprowadzania ostatecznych uchwał związanych z reformą oświaty – poinformował podczas konferencji prasowej wicewojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski.
Jak już informowaliśmy, świętokrzyski kurator oświaty pozytywnie zaopiniował wszystkie 115 uchwał intencyjnych. Kolejnym etapem dla samorządów jest podjęcie uchwał ostatecznych w tej sprawie. Jak dotąd 6 uchwał przeszło weryfikacje kuratorium oświaty i organów urzędu wojewódzkiego. Do żadnej z nich nie było zastrzeżeń. Pozostałe zaczną wpływać do urzędu w przyszłym tygodniu – zapewnia wicewojewoda.
Podczas spotkania z dziennikarzami przedstawiono również założenia nowych rozporządzeń przygotowywanych przez ministerstwo. Kazimierz Mądzik poinformował, że zmiany dotyczą między innymi szkolnictwa zawodowego, określono nową kwalifikację ponad 200 zawodów. Nowością są zawody pomocnicze dla uczniów niepełnosprawnych w stopniu lekkim, np. stolarza, ślusarza, czy asystent fryzjera.
Dodatkowo ustalono maksymalną liczbę kwalifikacji w zawodach. W szkole branżowej pierwszego stopnia będzie to jedna kwalifikacja, a w technikum maksymalnie dwie. Egzamin zawodowy będzie zwalniał ucznia z matury na poziomie rozszerzonym. Poza tym, matura po technikum a także po szkole branżowej drugiego stopnia będzie upoważniać do podjęcia studiów na każdym kierunku. Jest to zmiana w stosunku do założenia, gdzie miały powstać tzw. studia branżowe. Oznacza to, że daje to większe szanse uczniom w pierwszej klasie. Ktoś, kto wybrał zawód ślusarza, wciąż będzie mógł zostać np. lekarzem – stwierdził kurator.
Województwo świętokrzyskie najsprawniej wprowadza reformę oświaty. Wszystkie samorządy na czas przyjęły uchwały intencyjne. Były one dobrze przygotowane i kuratorium wszystkie zaopiniowało pozytywnie.