Sesja popularnonaukowa z okazji rocznicy urodzin Josepha Conrada Korzeniowskiego odbędzie się w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Pomysłodawcami są nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego nr V im. księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach.
Jak mówi profesor Piotr Zbróg, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej, który współorganizuje spotkanie, Joseph Conrad był wybitnym pisarzem, a jego twórczość oraz życie zasługują na lepsze poznanie. – Współpracujemy z V LO już dość długo, a że obchodzimy obecnie rok Josepha Conrada, postanowiliśmy go uhonorować sesją popularno-naukową – informuje Piotr Zbróg.
W programie sesji zaplanowano między innymi wystąpienie księdza Jana Piotrowskiego, biskupa ordynariusza diecezji kieleckiej. Biskup będzie mówił o „Afryce Środkowej w czasach Józefa Konrada Korzeniowskiego i później”. Podzieli się obserwacjami z wielu lat swojej posługi misyjnej w Afryce.
Józef Konrad Korzeniowski urodził się w Berdyczowie, jednak żył i tworzył w Anglii. Do jego najważniejszych dzieł należą „Lord Jim”, „Nostromo” oraz wielokrotnie ekranizowane „Jądro ciemności”.
Jak podkreśla profesor Małgorzata Krzysztofik z Instytutu Filologii Polskiej UJK, Joseph Conrad miał ogromny wkład do rozwoju literatury. – Conrad był kronikarzem kolonializmu. Pokazywał go w najgorszym wydaniu. Zrewolucjonizował powieść psychologiczną. Jako pierwszy pokazał smutną prawdę o człowieku. Pokazywał, że Europejczyk mający jakieś zasady moralne po wyjeździe do krajów kolonialnych staje się tak samo dziki jak ludzie, do których przychodzi – tłumaczy Małgorzata Krzysztofik.
Sesja popularnonaukowa odbędzie się w budynku UJK przy ulicy Świętokrzyskiej 15. Początek o godzinie 10.00.