Jak poprawić sytuację szkolnictwa zawodowego zastanawiali się dziś w Targach Kielce przedstawiciele kuratorium, Ministerstwa Edukacji Narodowej, ale też szkół i przedsiębiorców. Konferencję skupiającą się na doradztwie zawodowym zorganizowało Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.
Jak mówi kurator Kazimierz Mądzik, naprawa szkolnictwa zawodowego jest priorytetem wdrażanej właśnie reformy edukacji. Żeby było to możliwe, młodzi ludzie muszą wiedzieć, jakie korzyści dają im szkoły zawodowe, zanim zdecydują czy pójdą do liceum, technikum, bądź szkoły branżowej. – Chodzi nam o to, żeby młody człowiek wybierał świadomie. Chcemy, żeby jeszcze w szkole podstawowej dowiedział się jakie ma predyspozycje, do jakiej szkoły powinien pójść, żeby w przyszłości jego praca nie była dla niego karą. Chcemy też wspierać szkoły i wspólnie z urzędami pracy podpowiadać im w jakich zawodach powinny kształcić – tłumaczy Kazimierz Mądzik.
Arkadiusz Piecyk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy nie ukrywa, że deficyt pracowników jest w wielu branżach. Najbardziej widoczny jest brak zawodowych kierowców, informatyków, specjalistów z branży odlewniczej i metalurgicznej.
Podczas konferencji kurator oświaty podpisał porozumienie z Wojewódzkim Urzędem Pracy oraz z uczelniami wyższymi z naszego województwa. Kazimierz Mądzik tłumaczy to tym, że aby naprawić szkolnictwo zawodowe konieczne jest wspólne działanie wielu instytucji. Zgadza się z tym profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jak mówi, dla UJK współpraca z kuratorium jest bardzo przydatna.
Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski ma nadzieję, że porozumienie sprawi, iż na rynek pracy będą trafiali absolwenci dobrze wykształceni i praktycznie przygotowani do podjęcia zatrudnienia.
Od przyszłego roku, Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza do klas 7 szkół podstawowych nowy przedmiot. To doradztwo zawodowe. Uczniowie będą mieli 10 godzin lekcji poświęconych tej tematyce.