Powstające Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zwracają się z apelem do mieszkańców regionu świętokrzyskiego o przekazywanie pamiątek, zdjęć, dokumentów, militariów na rzecz nowej instytucji.
Jacek Pawłowicz dyrektor muzeum, 29 marca o godzinie 17 poprowadzi w Kielcach spotkanie poświęcone podziemiu antykomunistycznemu, które odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. To kolejna prelekcja w ramach cyklu „Kłopoty z historią”. Jacek Pawłowicz opowie również o tworzeniu ekspozycji muzealnej w dawnym więzieniu na Mokotowie, a także o historii tego miejsca, gdzie od połowy lat 40. oraz w latach 50. XX w. byli przetrzymywani, torturowani i mordowani członkowie podziemia niepodległościowego, a następnie osadzani więźniowie polityczni PRL.
W lutym 2016 r., w budynku Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zaprezentowana została inicjatywa utworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Zostanie ono utworzone na wydzielonym terenie Aresztu Śledczego, w którym więziono i mordowano żołnierzy Armii Krajowej oraz podziemia niepodległościowego. Oficjalne otwarcie Muzeum planowane jest na 1 marca 2019 r.