Od września w siódmych klasach szkół podstawowych pojawi się nowy przedmiot – doradztwo zawodowe, jednak na razie nie będzie do niego podręczników, nauczyciele będą musieli sami przygotować zajęcia. Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty chce im w tym pomóc. 22 marca organizuje konferencję szkoleniową. Jak mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyscy nauczyciele będą mogli zobaczyć, jak specjaliści z innych województw radzą sobie z doradztwem zawodowym.
– Wydaje nam się, że w świętokrzyskich szkołach nie ma jeszcze przygotowanej kadry, dlatego chcemy zbadać jak to dokładnie wygląda. Zaprosiliśmy ekspertów z tej dziedziny z Wrocławia czy Sosnowca. Chcemy, żeby opowiedzieli jak tam to wygląda i mam nadzieję, że uda nam się skopiować najlepsze pomysły - zapowiada kurator.
Jak dodaje Kazimierz Mądzik, obecnie nauczyciele często nie mają czasu, żeby sprawdzić predyspozycje uczniów i pokierować ich do odpowiedniej szkoły. Tymczasem jednym z założeń rządowej reformy edukacji jest uzdrowienie szkolnictwa zawodowego. Resort edukacji chce też poprawić jakość doradztwa zawodowego- dodał.
Zdaniem Aleksandry Szulc, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach jest to konieczne, bowiem z doświadczenia wie, że duża grupa uczniów, którzy aplikują do jej szkoły nie ma pojęcia jakie wymagania są stawiane na przykład przyszłym informatykom czy elektronikom.
– Uczniowie nie są dobrze przygotowani do podejmowania decyzji dotyczących zawodu, który chcieliby wykonywać w przyszłości. Może są jeszcze zbyt młodzi, ale moim zdaniem doradztwo zawodowe w szkołach nie działa jak trzeba. Już od pierwszych klas szkół podstawowych trzeba przygotowywać uczniów do rozwoju swojej kariery. Na początek na przykład pokazywać zawody, tłumaczyć jakie wymagania muszą spełnić, żeby się w nich kształcić – twierdzi Aleksandra Szulc. Jak dodaje dyrektor ZSE, co roku w pierwszej klasie około 20 uczniów rezygnuje z nauki. Część z nich uznaje, że ich oczekiwania o wymarzonym zawodzie rozmijają się z rzeczywistością.
Kazimierz Mądzik zapowiada, że konferencja w Kielcach to nie jedyne pomysł na to, by poprawić jakość doradztwa zawodowego. Kuratorium podpisze umowę z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Dzięki niej przyszli nauczyciele mają jeszcze na studiach dowiedzieć się, jak skutecznie zajmować się doradztwem zawodowym w szkole. Kuratorium zapowiada też spotkania szkoleniowe dla nauczycieli w wybranych powiatach województwa.