Prawie 130 kompletów mebli dla lalek będzie można zobaczyć w Muzeum Zabawek i Zabawy. Na wystawie pokazane będą meble produkowane przez polskie spółdzielnie zabawkarskie od lat 50. XX wieku do końca lat 80. Wśród nich znajdą się: stoły, krzesła-patyczaki, fotele, sofy oraz kredensy pokazujące stylistykę polskich wnętrz mieszkalnych ówczesnego czasu.
Jak tłumaczy kurator wystawy Katarzyna Hodurek-Kiek większość eksponatów pochodzi ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy. Wystawa została uzupełniona miniaturowymi meblami z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz zbiorami z prywatnych kolekcji.
Uzupełnieniem ekspozycji będą wzory mebli rysowane na papierze, skany wysyłkowych katalogów zabawek oraz fotografie mebli z okresu, któremu tematycznie odpowiada wystawa. Ekspozycji będzie towarzyszyła projekcja filmowa z lat 80. Opisuje ona problem zaopatrzenia jednego z warszawskich przedszkoli w meble. Na filmie pokazana jest grupa dzieci idących do przedszkola z własnymi krzesełkami w ręku.
Kurator podkreśla, że tytuł wystawy „Meble kombinowane” nawiązuje do czasów PRL-u. Komplety kombinowane to typowe meblościanki charakterystyczne dla tego okresu. Tytuł wystawy odnosi się także do tworzenia zabawek. Spółdzielnie, w których wykonywano zabawki nie były do tego przystosowane. Nie posiadano w nich specjalnych maszyn do tworzenia miniaturowych figurek. Projektanci często wykonywali swoje dzieła przy użyciu maszyn do tworzenia pełnowymiarowych mebli do wnętrz mieszkań.
Wystawie będą towarzyszyć warsztaty edukacyjne. Pierwsze z nich odbędą się 22 kwietnia. Podczas warsztatów dzieci wraz z rodzicami same będą mogły wykonać zabawkowe meble.
Wystawa „Meble kombinowane” zostanie otwarta 31 marca. Będzie można ją oglądać przez rok.