Województwo świętokrzyskie plasuje się na ostatnim, 16. miejscu w kraju pod względem nastrojów wśród przedsiębiorców. Tak wynika z „Raportu o sytuacji mikro i małych firm” przygotowanego przez Bank Pekao SA. Spadek nastrojów został odnotowany w całym kraju.
Jak poinformował Tomasz Kieszkowski z Pekao SA, ogólny wskaźnik koniunktury mikro i małych firm jest opracowany w oparciu o odpowiedzi przedsiębiorców na pytania dotyczące oceny ostatnich 12 miesięcy, a także perspektyw rozwoju w kolejnym roku. Respondenci wypowiadają się na temat oceny sytuacji gospodarczej, finansowej, zatrudnienia, dostępności zewnętrznego finansowania i inwestycji.
– Jeżeli porównać rok do roku, to ocena różnych zjawisk się pogorszyła w stosunku do 2015 roku. Jednak w dalszym ciąg w większości badanych obszarów jest to drugi najlepszy wynik w historii siedmioletnich badań – stwierdził Tomasz Kieszkowski.
Przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego najgorzej oceniają sytuacje gospodarczą. W naszym regionie odsetek innowacyjnych firm oraz nakłady na innowacje są niższe od średniej w kraju. W 2016 roku wartość 2% projektów innowacyjnych przekroczyła 100 tys. zł, w kraju takich przedsięwzięć było 11%. Poniżej średniej wypadają również inwestycje. 43% mikro i małych firm realizowało projekty inwestycyjne. Dla porównania w kraju odsetek ten wyniósł 49%. Ta sytuacja ma się zmienić w tym roku. W najbliższych miesiącach inwestować zamierza 45% przedsiębiorców ze świętokrzyskiego – to więcej niż w całym kraju, gdzie będzie inwestować 39% firm.
W całym kraju 2016 rok był dobrym rokiem dla eksporterów. Odsetek eksportujących firm w województwie rośnie, chociaż podobnie jak w ubiegłym roku jest niższy niż średnio w kraju. W 2016 roku w całym województwie wyniósł 11%, a w kraju 18%.
Obszary, które świętokrzyscy przedsiębiorcy ocenili pozytywnie to między innymi zatrudnienie. Wśród barier wymieniają niską rentowność działalności oraz obciążenia biurokratyczne.
Kliknij i przeczytaj „Raport o sytuacji mikro i małych firm”