Opactwo Cystersów w Wąchocku i klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu są od dzisiaj uznawane za Pomniki Historii. Rozporządzenia w sprawie nadania tytułu wręczył przedstawicielom obu zabytkowych miejsc ze Świętokrzyskiego prezydent RP Andrzej Duda.
– Ten status ma charakter przede wszystkim symboliczny, ale ta symbolika jest bardzo istotna – powiedział Andrzej Duda. – Te właśnie obiekty to miejsca, na które trzeba zwracać szczególną uwagę.
Przedstawiciel każdego z dziesięciu wyróżnionych miejsc dziękował w bezpośredniej rozmowie prezydentowi za otrzymany tytuł. Opat Eugeniusz Augustyn z Wąchocka zaprosił przy tej okazji głowę państwa do odwiedzenia Cystersów.
Superior Klasztoru Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu, ojciec Zygfryd Wiecha przyznał po uroczystości, że otrzymany tytuł nie będzie tylko prestiżem, a wraz z nim pojawią się dodatkowe fundusze na utrzymanie zabytkowej przestrzeni.
Wicepremier Piotr Gliński mówił w trakcie uroczystości o zobowiązaniach państwa wobec jego dziedzictwa. Dopytany przez Radio Kielce o środki finansowe, które rząd chce przekazać na ten cel, wspomniał o 120 milionach złotych przeznaczonych w tym roku na program ochrony zabytków, a także o funduszach europejskich, którymi zarządza ministerstwo.
Wicepremier Gliński wyraził nadzieję, ze w 2018 roku, w stulecie niepodległości Polski, na liście Pomników Historii znajdzie się 100 obiektów. Od środy jest ich siedemdziesiąt. Świętokrzyskie ma ich trzy, bo Święty Krzyż i Wąchock dołączyły do Kopalni Neolitycznych w Krzemionkach.
Na liście oczekujących jest jeszcze, jak poinformował obecny na ceremonii w Pałacu Prezydenckim poseł PiS Krzysztof Lipiec, kilka obiektów.
Swoje wnioski przygotowuje także Zespół Pokamedulski w Rytwianach, bazylika w Wiślicy, a także zamek w Ujeździe.
Pomniki Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków w Polsce. Tytuł przyznawany jest obiektom, które mają szczególne znaczenie dla kultury narodowej.