Kilkanaście instytucji naukowych i kulturalnych oraz szkoły z regionu świętokrzyskiego biorą udział w rozpoczynającym się dziś jubileuszowym 25. Tygodniu Kultury Języka w województwie świętokrzyskim.
Od ćwierćwiecza celem organizowanych w marcu imprez jest uświadomienie uczniom praktycznych korzyści wynikających ze znajomości i używania w codziennym życiu poprawnej i pięknej polszczyzny. Mimo upływu lat pewne nawyki językowe są niezmienne, dążymy na przykład do skracania rozbudowanych form, ale też wchłaniamy mnóstwo zapożyczeń i słów z języków obcych. Na ten problem zwracali dziś uwagę pierwsi uczestnicy zajęć, uczniowie zespołu szkół mechanicznych w Kielcach, którzy spotkali się na wykładach w Muzeum Dialogu Kultur. Według nich młodzi Polacy często używają słów, których nie rozumieją.
Profesor Alicja Gałczyńska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, która postanowiła przekonać uczniów, że mówienie w sposób stosowny, piękny i prawdziwy nie jest dziś anachronizmem, twierdzi, że ubóstwo i agresja w języku najczęściej wynikają z niewiedzy, a nie złej woli. Z kolei poprawna polszczyzna często pozwala prędzej przekonać rozmówcę i osiągnąć konkretną korzyść.
Do soboty w Kielcach i innych miejscowościach regionu świętokrzyskiego organizowane będą konkursy ortograficzne i krasomówcze oraz pogadanki, wykłady i prezentacje. Tydzień Kultury Języka służy także propagowaniu czytelnictwa i rozwijaniu zainteresowań humanistycznych potrzebnych w każdej dziedzinie życia.
Tegorocznym hasłem Tygodnia Kultury Języka organizatorzy wybrali trawestację powiedzenia „kto czyta, nie błądzi” zmieniając je na sentencję „kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją”.
Zobacz program XXV Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim