Soliści, chór, orkiestra i balet Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” zaprezentują dziś barwny spektakl muzyczny zatytułowany „Kalejdoskop barw Polski”.
W programie koncertu zobaczyć będzie można najciekawsze choreografie z repertuaru zespołu – dzieła Elwiry Kamińskiej, Eugeniusza Paplińskiego, a przede wszystkim Witolda Zapały, usłyszeć najbardziej popularne piosenki oraz podziwiać przepiękne stroje z dwudziestu etnograficznych regionów Polski.
W ferii kolorów pojawią się więc tańce narodowe: polonez, krakowiak, oberek, mazur czy kujawiak oraz tańce regionalne wraz z charakterystycznymi, oryginalnymi przyśpiewkami.
130 osób na scenie stworzy jedyne w swoim rodzaju widowisko przywołujące najlepsze polskie tradycje, powrót do korzeni naszej tożsamości, ale też pokaże nowocześnie zrealizowany, oszałamiający wizualnie, mistrzowski spektakl muzyczny.
Robert Wieczorek z Impresariatu KCK jest dumny, z tego, że udało się do Kielc ponownie sprowadzić rozśpiewany i roztańczony zespół.
Przypomnijmy Zespół „Mazowsze” powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 polecający prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej.
Jednak idea zespołu powstała na długo przed tym. Tadeusz Sygietyński – kompozytor i miłośnik folkloru oraz Mira Zimińska-Sygietyńska – jedna z najbardziej znanych przedwojennych warszawskich aktorek, przyrzekali sobie w ruinach bombardowanej Warszawy, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół. I o ile, dla aktorki filmowej i kabaretowej dziedzina wydawała się odległa, o tyle dla Tadeusza była realizacją dawnych marzeń.
Mira Zimińska-Sygietyńska porzuciła po wojnie karierę aktorki i zajęła się sprawami organizacyjnymi. Tadeusz Sygietyński komponował utwory w oparciu o oryginalne ludowe pieśni i latami zdobywane doświadczenie. Po śmierci Tadeusza Sgietyńskiego, w 1955 roku „Mazowsze” przeżywało kryzys, ale kierowania zespołem podjęła się na ponad 40 lat Mira Zimińska – Sygietyńska. To dzięki niej na przestrzeni lat rozszerzono program do 39 regionów etnograficznych, opracowano niezbadane wcześniej pieśni ludowe, religijne i patriotyczne. Dorobkiem „Mazowsza” w przeciągu tego czasu stała się również olbrzymia kolekcja pieczołowicie odtworzonych strojów z różnych regionów.
„Mazowsze” to ponad stuosobowa grupa artystów, 8 ton bagażu, 1500 kostiumów i 60 lat doświadczenia. „Mazowsze”, to 2,3 mln przejechanych kilometrów i 17 mln widzów, koncerty w 168. miejscach Polski, 213 tournée zagranicznych i ponad 6,5 tys. koncertów. Obecnie dyrektorem zespołu jest Jacek Boniecki.
Dzisiejszy koncert „Mazowsza” rozpocznie się na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury o godz. 18.00.