W województwie świętokrzyskim, tak jak w całym kraju, wzrasta zachorowalność na raka piersi. Jednocześnie spada liczba zgonów z powodu tego nowotworu. W 2012 roku, na raka piersi zachorowały w regionie 472 kobiety, a zmarło 170. Natomiast w 2013 roku, analogicznie- było 535 przypadków choroby i 163 zgony.
Jak informuje dr Jolanta Smok– Kalwat ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, jest kilka przyczyn spadku przypadków śmiertelnych. – To dzięki stosowaniu leczenia uzupełniającego, a przede wszystkim dzięki badaniom przesiewowym. Kobiety mają coraz większą świadomość dotyczącą wykonywania badań profilaktycznych. Najlepszym jak dotąd lekiem, jest wczesne wykrycie, czyli im mniejszy guz, tym lepsze rokowania – dodaje dr Jolanta Smok – Kalwat.
Do spadku liczby zgonów z powodu raka piersi przyczyniają się także coraz to skuteczniejsze metody leczenia tej choroby. – Dynamiczny rozwój zaobserwowaliśmy pod koniec lat 90. i na początku lat 2000., a mianowicie biologia molekularna i zapis genomu guza. Dzięki temu coraz bardziej poznajemy charakter tej choroby i potrafimy ją odpowiednio, bardziej precyzyjniej leczyć. Ponadto mniej okaleczamy pacjentki, ponieważ mamy możliwość przeprowadzania zabiegów o mniejszym zasięgu – wyjaśnia dr Jolanta Smok – Kalwat.
Rak piersi, zaraz po raku jelita grubego, jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. Na temat tych chorób rozmawiano w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, podczas konferencji „Zdrowie kobiety w leczeniu raka piersi”.