W piątek (10 marca) scena Filharmonii Świętokrzyskiej zamieni się w „Straszny dwór”. Będzie to „Dwór” pełen wspaniałej muzyki i heroicznej poezji Stanisława Moniuszki przywołującej atmosferę szlacheckiego dworu – synonimu polskości.
Zagłębimy się w staropolską kulturę z jej tradycją, obrzędowością i tańcami, usłyszymy słynne arie „z kurantem” i „o starym zegarze”, a w finale zabrzmi równie popularny mazur.
Jedno z najdoskonalszych dzieł operowych Stanisława Moniuszki poznamy w wersji koncertowej, przygotowanej we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Będzie to ujęcie kierujące uwagę na solistów, chór, orkiestrę i tekst pióra aktora, reżysera i zdolnego literata – Jana Chęcińskiego.
Śpiewacy, soliści i chórzyści, to studenci ostatnich lat Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, wychowankowie znakomitych profesorów, jak Ryszard Cieśla, Izabela Kłosińska czy Jerzy Knetig. Wszyscy mają na już koncie wygrane konkursy wokalne, nagrania płytowe, a także kreowanie nierzadko tytułowych postaci w operach.
Marta Kluczyńska
Młode talenty wspierać będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej. Całością zadyryguje Marta Kluczyńska, absolwentka UMFC w Warszawie, od kilku lat związana z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, mimo młodego wieku mająca pokaźny dorobek artystyczny.
Koncertowy „Straszny dwór” w Filharmonii Świętokrzyskiej, rozpocznie się w piątek, o godz. 19.