Radny Jan Gierada, były dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach poczuł się dotknięty tym, że w filmie „Wyklęty” pojawił się ubek o tym samym nazwisku. Twierdzi, że zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa, a reżyser użył go z premedytacją.
– Nie chcę się włóczyć po sądach ani nie chce odszkodowania. Ja muszę dbać o dobro tego nazwiska. Nie chcę, aby po mojej śmierci, o moim wnuczku mówiono w szkole „to jest rodzina tego z filmu „Wyklęty”, tego funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa” – mówi Jan Gierada. Były dyrektor dodaje, że jeżeli ta sprawa nie zostanie rozpatrzona polubownie, to trafi na wokandę sądową.
Konrad Łęcki, reżyser filmu twierdzi, że zarzuty Jana Gierady są absurdalne, ponieważ nie ma podstaw do tego, aby go dyskryminować. – Wydaje mi się, że mamy do czynienia z inną sytuacją. Chyba panu Janowi zależy, aby robić sobie jakąś reklamę przy okazji tego filmu i przypomnieć się wyborcom. Być może zbliżają się wybory, ale nie wiem, bo nie interesuje się tym tematem, więc trudno mi dywagować na ten temat – twierdzi reżyser. Dodaje, że główny zarzut Jana Gierady dotyczy tego, że akcja filmu toczy się w Kielcach. – Pan Gierada chyba nie oglądał filmu, bo akcja nie dzieje się w Kielcach, ani w województwie świętokrzyskim. Tu były jedynie kręcone sceny. Zestawianie tej postaci z rodziną kielecką jest nieuprawnione – twierdzi Konrad Łęcki.
Michał Kondrat, dystrybutor filmu wyjaśnia, że Jan Gierada domaga się wstrzymania nadawania „Wyklętego” w całej Polsce, twierdząc że zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa. – W filmie grają też inni funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa, którzy noszą jakieś nazwiska. Równie dobrze nosiciele tych nazwisk, też mogliby wystosować do nas taką prośbę o zdjęcie dystrybucji filmu, ale jest to pewnego rodzaju absurdem – twierdzi Michał Kondrat. Dodaje, że w filmie pojawił się zapis informujący widzów, że wszystkie postaci są fikcyjne, a ich zbieżność z prawdziwymi nazwiskami jest przypadkowa.
Premiera „Wyklętych” odbyła się 1 marca. Film poświęcony jest bohaterom wzorowanym na Żołnierzach Niezłomnych – partyzantach walczących po zakończeniu wojny z narzuconą Polakom komunistyczną władzą.