Dziś przypada Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – ustanowiony przez Parlament Europejski 10 maja 2012 r., którego celem jest uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w.
Z tej okazji Ośrodek Edukacyjno- Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” zaprosił uczniów do dawnej synagogi w Chmielniku na krótką prelekcję oraz projekcję filmu „Sprawiedliwy” Michała Szczerbica, osadzonego w realiach Kielecczyzny. Spotkanie odbyło się w dawnej sali rabina noszącej obecnie imię Leopolda Kozłowskiego – wybitego pianisty i kompozytora zwanego „ostatnim klezmerem Galicji”.
Michał Szczerbic jest doświadczonym producentem filmowym („Jasminum”, „Summer love”), kierownikiem produkcji („Pianista”, „Pornografia”, „Pan Tadeusz”, „Lista Schindlera”) i scenarzystą („Róża”, „Wiedźmin”).
Zaprezentowany w chmielnickiej synagodze „Sprawiedliwy” to opowieść oparta na wspomnieniach i przeżyciach reżysera filmu Michała Szczerbica o polskich rodzinach gotowych zaryzykować życie, aby nieść pomoc żydowskiej dziewczynce w czasie zagłady. Twórca osadził akcję obrazu filmowego w rodzinnych okolicach południowej Kielecczyzny w czasach by opowiedzieć o losach niezwykłej przyjaźni pewnej małej, żydowskiej dziewczynki i wioskowego outsidera i dziwaka w czasach II wojny światowej.
Projekcja, na życzenie nauczycieli zostanie w najbliższych dniach powtórzona, a obchody Dnia Pamięci o Sprawiedliwych będą kontynuowane 28 marca.
Wówczas w Świętokrzyskim Sztetlu odbędzie się Spotkanie z rodzinami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z gminy Chmielnik pt. „Zła się nie ulękli” oraz wernisaż wystawy ilustrującej tę problematykę w skali województwa.