Prawie 5 tysięcy zgłoszeń w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa odnotowali od października ubiegłego roku świętokrzyscy policjanci. Dzięki aplikacji, każdy może podzielić się z policją informacjami o niebezpieczeństwach, które zauważył. Na interaktywnej mapie można zaznaczyć miejsca, w których najczęściej dochodzi do wypadków samochodowych albo np. niszczenia zieleni.
Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że użytkownicy najczęściej zaznaczają przekraczanie dozwolonej prędkości. Świętokrzyscy funkcjonariusze odnotowali ponad 1200 takich zgłoszeń, z czego zostało potwierdzonych 714. Przykładem interwencji służb może być sytuacja w miejscowości Świdno w gminie Krasocin. Mieszkańcy wskazywali, że w tym miejscu kierowcy jeżdżą ze zbyt dużą prędkością. Policjanci ruchu drogowego włoszczowskiej komendy pojechali we wskazane miejsce i kontrolowali prędkość pojazdów. Zatrzymali 20-letniego mężczyznę, który w miejscu, gdzie mógł poruszać się 50 km/h jechał ponad 100 km/h – powiedział Damian Janus.
– Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaznaczyć punkt na mapie i wybrać jedną z 25 kategorii. Następnie wystarczy dodać datę zdarzenia. Kolory ikon świadczą o statusie zgłoszenia. Zielony jest to nowe zgłoszenie, żółty świadczy o weryfikacji, a kolor czerwony informuje o tym, że zdarzenie zostało potwierdzone. Strona jest bardzo intuicyjna. Idąc krok po kroku możemy w łatwy i szybki sposób poinformować policjantów o zagrożeniu – dodaje Damian Janus.
Policja ma 7 dni na sprawdzenie informacji zamieszczonej przez użytkownika. W ponad 1800 przypadkach funkcjonariusze już potwierdzili zagrożenie i podjęli interwencje. W miejscach, gdzie najczęściej dochodzi np. do niszczenia zieleni można spodziewać się częstszych kontroli policji.
Trzeba pamiętać, że zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji policji. W takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.