Wystawę „Twarze kieleckiej bezpieki 1944 – 1956” można oglądać w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach.
To pierwsza część ekspozycji prezentującej funkcjonariuszy kieleckiej policji politycznej, którzy w latach 1944-1990 zajmowali kierownicze stanowiska i ponoszą odpowiedzialność za działania oraz represje wymierzone w społeczeństwo dla ochrony interesów komunistycznej partii i ZSRR.
Ekspozycja dotyczy okresu 1944-1956, czyli lat funkcjonowania Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, później Wojewódzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach. Do 1956 roku głównym celem komunistycznego aparatu represji była likwidacja podziemia niepodległościowego.
– Zadaniem tym zajmował się m.in. Wydział do Walki z Bandytyzmem – informuje Edyta Krężołek z „Przystanku Historia”. Takiej retoryki używały władze komunistyczne w stosunku do żołnierzy, którzy nie pogodzili się z ponownym zniewoleniem naszego kraju.
Wystawę „Twarze kieleckiej bezpieki 1944 – 1956” można oglądać do końca marca w „Przystanku Historia” IPN przy ulicy Warszawskiej w Kielcach.