Wideokonferencja z naukowcami Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN oraz samodzielna analiza najnowszych danych z akceleratora LHC były atrakcjami Międzynarodowych Warsztatów Fizyki Cząstek Elementarnych, które odbywały się dziś w Liceum Ogólnokształcącym nr VI im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.
Warsztaty prowadzili naukowcy na co dzień zajmujący się badaniem cząstek elementarnych. Jak powiedział Radiu Kielce dr hab. Krzysztof Woźniak z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, uczniowie mogli w praktyce zobaczyć na czym polega praca fizyka cząstek elementarnych.
– Cząstki są widoczne jako ślady wyświetlane na ekranie monitora. Widzimy skąd wychodzą, widzimy jakie mają własności i możemy je sklasyfikować. Uczniowie mają wybrać szczególne rodzaje tych śladów i zapisać je. Dalsze obliczenia wykonuje już program - tłumaczy doktor Krzysztof Woźniak.
Młodzież z VI LO nie ukrywała, że takie nietypowe lekcje pokazują fizykę w bardzo atrakcyjnym świetle. Michał Kosmala, uczeń pierwszej klasy, podkreślał, że zajęcia były bardzo ciekawe, choć początkowo nie był pewien czy go zainteresują.
– Jak usłyszałem, że warsztaty będą dotyczyły cząstek elementarnych, wydało mi się to nieciekawe. Ale okazuje się, że zajęcia są bardzo interesujące. Wystarczy się skupić i zaangażować - twierdzi Michał Kosmala.
Na zakończenie wideokonferencji uczniowie kieleckiego liceum porównali swoje wyniki z tymi, które uzyskali ich rówieśnicy z Austrii, Włoch i Wielkiej Brytanii wykonując to samo ćwiczenie.