Objawy raka macicy są wyraźne. Wystarczy ich nie zlekceważyć, by wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie, mówi dr n.med. Leszek Smorąg – specjalista ginekolog onkolog z ŚCO. Rak macicy, czyli dokładniej rak trzonu macicy, dotyka głównie kobiety po 40 roku życia. Najwięcej zachorowań notuje się u pań w wieku między 60 a 69 rokiem życia.
Rakowi macicy sprzyja nadwaga oraz związany z nią wysoki poziom estrogenów. Wśród objawów mogących wskazywać na rozwijającego się raka trzonu macicy jest krwawienie z dróg rodnych. W przypadku pań po menopauzie każde krwawienie należy bezzwłocznie skonsultować z ginekologiem.
U pań , które wciąż miesiączkują należy zwrócić uwagę na wszelkie zmiany podczas miesiączki. Do objawów wskazujących na możliwość raka trzonu macicy należą : przedłużające się i bardziej obfite miesiączki, krwawienia między miesiączkami, krwiste upławy.
W przypadku raka trzonu macicy cytologia nie zawsze wskaże ,że dzieje się coś złego ponieważ nowotwór rozwija się nieco wyżej. Dobrym badaniem jest ultrasonografia szczególnie dobrze sprawdza się u kobiet po menopauzie.
Rak trzonu macicy jest nowotworem, który dobrze się leczy. W zależności od stanu zaawansowania kobiety mogą być poddawane chemioterapii oraz naświetleniom. Zawsze w grę wchodzi leczenie operacyjne.
Panie, które mają w rodzinie osoby, które chorowały na raka jajnika lub jelita grubego muszą liczyć się z ryzykiem zachorowania na raka trzonu macicy.
W 2014 roku w województwie świętokrzyskim na raka trzonu macicy zachorowało 220 pań. Najmłodsza miała niewiele ponad 30 lat.