Kościół katolicki obchodzi dziś Środę Popielcową. Jest to zarazem pierwszy dzień Wielkiego Postu. Popielec, to dzień, w którym wierni udają się do kościoła, gdzie kapłan posypuje ich głowy popiołem. Wypowiada wówczas słowa: „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Obrzęd ten znany jest od X wieku, a popiół pochodzi ze spalonych w ostatnią Niedzielę Palmową poświęconych palm.
Jak przypomina ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski – popiół zawsze był symbolem umartwienia, żalu za grzechy, wyrazem pewnego ukorzenia się przed Panem Bogiem. Popiół oznacza także przemijanie. „Widzimy zgliszcza powstałe w wyniku pożarów, bombardowań, czy innych dramatów, katastrof i klęsk żywiołowych, gdzie mówimy: nie został kamień na kamieniu, tylko sam popiół” - mówi hierarcha.
Biskup Jan Piotrowski dodał, że najbliższe 40 dni dla wszystkich katolików powinny być czasem przemyśleń, wyciszenia i refleksji nad własnym życiem. – Każdy musi wziąć odpowiedzialność za siebie. Każdy musi dokonywać wyborów. Te wybory zawsze są dobre i właściwe, kiedy towarzyszy nam świadomość, kim jesteśmy. A jesteśmy chrześcijanami, należącymi do Boga. Jak przypomina święty Paweł Apostoł – powinniśmy pamiętać, że jesteście świątynią Boga i nasze czyny powinny być tego świadectwem – mówi biskup Jan Piotrowski.
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Wierni nie jedzą mięsa, a liczba posiłków w ciągu dnia nie może przekraczać trzech, w tym jednego do syta i dwóch lekkich. Kieleckim uroczystościom Środy Popielcowej przewodniczyć będzie ordynariusz Diecezji Kieleckiej, biskup Jan Piotrowski. Msza święta w Bazylice Katedralnej rozpocznie się o godzinie 18.00.
W Sandomierzu uroczystościom środy popielcowej przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji biskup Krzysztof Nitkiewicz. Wieczorna msza rozpocznie się o godzinie 17.30 w bazylice katedralnej.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz będzie gościem czwartkowej Rozmowy Dnia
Biskup Jan Piotrowski o Wielkim Poście