„Oddziały Łupaszki” Kielce, to tytuł wystawy, która we wtorek zostanie otwarta w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Na 22 wielkoformatowych panelach prezentowany jest szlak bojowy 5. i 6. Brygady Wileńskiej oraz sylwetki pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i jego podkomendnych.
Zygmunt Szendzielarz należał do pokolenia wolnej Polski, ukształtowanego w duchu patriotycznym, przywiązanego do tradycji niepodległościowych. Ścigany przez Niemców, tropiony zawzięcie przez sowieckich partyzantów, chronił przed represjami kresową społeczność polską. Z powodzeniem walczył również z okupacyjnymi siłami niemieckimi, kolaboracyjnymi jednostkami litewskimi oraz sowiecką partyzantką. „Łupaszka”, aresztowany latem 1948 r., po ponad dwuletnim śledztwie został skazany za walkę o niepodległość Polski na 18-krotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku w więzieniu na Mokotowie. Ciało zostało pochowane w tajemnicy w nieznanym przez lata miejscu.
Trwające kilkadziesiąt lat poszukiwania miejsca spoczynku ofiary komunistycznego mordu zostały uwieńczone sukcesem. Wiosną 2013 r. badacze Instytutu Pamięci Narodowej odkryli i zabezpieczyli jego szczątki podczas prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery na Łączce, na warszawskich Powązkach. Pośmiertnie został awansowany do stopnia podpułkownika 29 lutego 2016 roku, a w dniu pogrzebu do stopnia pułkownika. Jego uroczysty pogrzeb państwowy z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbył się 24 kwietnia 2016 roku na warszawskim Cmentarzu powązkowskim.
Otwarcie wystawy „Oddziały Łupaszki” Kielce odbędzie się o godzinie 13.30. W otwarciu będzie uczestniczył jej autor Tomasz Łabuszewski, pełniący obowiązki naczelnika Biura Badań Historycznych w warszawskim oddziale Instytutu pamięci Narodowej.
Również dzisiaj kielecka delegatura Instytut Pamięci Narodowej, we współpracy ze Stowarzyszeniem PASSIONART organizuje koncert pt. „Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci” w Kieleckim Centrum Kultury. Rozpocznie się on o 18.00, a wcześniej o 11.00 wysłuchają go uczniowie świętokrzyskich szkół. Koncert jest integralną częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
W koncercie wezmą udział finaliści I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rosiewicza „KIMA” z województwa świętokrzyskiego, orkiestra PASSIONART oraz chóry: Camerata Jagiellonica, Psalmodia i Dominata.