W Świętokrzyskiem rozwinie się nowa forma udzielania wsparcia osobom starszym i wykluczonym społecznie. Odpowiedź na potrzeby seniorów to jednocześnie sposób na dodatkowe zarobki dla rolników. Gospodarstwa Opiekuńcze z powodzeniem funkcjonują w krajach Europy Zachodniej, m.in. w Holandii, Niemczech i Austrii. Ta idea może być w przyszłości szansą rozwoju dla wielu polskich gospodarstw, nie tylko agroturystycznych.
Projekt pilotażowy przy unijnym wsparciu realizuje Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie we współpracy ze wszystkim wojewódzkimi ośrodkami doradztwa. W świętokrzyskiej placówce w Modliszewicach dobiega końca szkolenie grupy rolników i członków ich rodzin, zainteresowanych utworzeniem takich gospodarstw. Uczestnicy zapoznają się z koncepcją funkcjonowania gospodarstw opiekuńczych oraz możliwościami wsparcia takiej działalności – informuje Teresa Wąsik z ośrodka w Modliszewicach.
Ministerstwo Rolnictwa zakłada, że w każdym województwie powstanie od kilku do kilkunastu gospodarstw opiekuńczych, łączących pracę w rolnictwie z opieką nad osobami starszymi.
Polska jest najszybciej starzejącym się krajem w Unii Europejskiej. Problem starzenia się ludzi na wsi do tej pory nie był u nas podejmowany.