Kusoki Świętokrzyskie, zabawę która przed laty kończyła na wsi okres karnawału, ponownie zorganizowano w Ciekotach w gminie Masłów.
W tradycyjnej biesiadnej izbie oprócz tradycyjnych tańców, pośród których królowały oberki, polki i walczyki, odtworzono także stare obrzędy.
Iwona Furmańczyk, prezes Ośrodka Promocji Kultury i Sztuki Tradycyjnej „Korzenie”, współorganizatora Kusoków, tłumaczy, że dawne zabawy są odtwarzane na podstawie opisów źródłowych i wywiadów z najstarszymi mieszkańcami okolicznych wsi. Jedna z najstarszych zabaw to taniec obrzędowy „Na len i konopie”. Uczestniczyły w nim zazwyczaj tylko kobiety. W trakcie tańca, polegającego głównie na podskakiwaniu w górę, śpiewano odpowiednie formuły nawiązujące do uprawianych w danym regionie roślin. Był to tzw. taniec na urodzaj. Wysokie skoki miały zapewnić dobry wzrost tych roślin.
Tegoroczna edycja Kusoków była wyjątkowa. Zapoczątkowano bowiem cykl prezentacji mistrzów tradycji, czyli pokazy i wstępy najznakomitszych śpiewaków i muzykantów z regionu. W tym roku zaproszenie na Kusoki przyjęła śpiewaczka z Marzysza – Marianna Śmiłowska, laureatka wielu konkursów ogólnopolskich dedykowanych polskiej kulturze tradycyjnej.
Do tańca przygrywała kapela Ciekoty, laureat naszego radiowego konkursu „Jawor – u źródeł kultury”. Natomiast proste, tradycyjne potrawy wiejskie przygotowały miejscowe gospodynie.