Cztery podmioty medyczne z województwa świętokrzyskiego skorzystały dotychczas z oceny Instrumentu Oceny Celowości Inwestycji w Sektorze Zdrowia, tzw. IOWISZ.
– To realizowany od września ubiegłego roku system, który ma zapobiegać marnotrawieniu pieniędzy i kupowaniu drogiego sprzętu, który źle służy pacjentom – mówił w Kielcach wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.
– W ostatnich latach zdarzało się, że nowy sprzęt miesiącami nie był wypakowywany z pudełek, bo na przykład brakowało specjalistów do jego obsługi. Dlatego zdecydowano się na wprowadzenie systemu oceny – dodaje.
Ministerstwo Zdrowia dysponuje w obecnej perspektywie unijnej kwotą 12 miliardów złotych na zakup sprzętu medycznego i inwestycje w ochronę zdrowia. Każdy wniosek o skorzystanie z tych pieniędzy musi przejść pozytywną ocenę w systemie IOWISZ. Prowadzona jest ona na poziomie urzędów wojewódzkich oraz Ministerstwa Zdrowia.
– Chcemy docelowo objąć kontrolą wszystkie inwestycje, także te prowadzone z pieniędzy samorządów i prywatnych – informuje Krzysztof Łanda.
W jego ocenie podmioty, które będą chciały korzystać z publicznych środków NFZ lub powstającego na jego bazie funduszu będą zobligowane do sprawdzenia się w IOWISZ-u.
Dotychczas kontroli poddano w skali kraju 400 wniosków. Z województwa świętokrzyskiego zaledwie cztery, przy czym jeden oceniony został negatywnie.
Jak poinformowała Bogumiła Niziołek, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, dotyczył on kupna przez prywatną firmę Pozytonowego Tomografu Emisyjnego. Takie urządzenie funkcjonuje już przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
– W momencie, kiedy rozpatrywaliśmy ten wniosek, nie dotarły do nas informacje o złym stanie technicznym dotychczasowego PET-u – dodawała.
Wiceminister Krzysztof Łanda stwierdził jednak, że wniosek o sfinansowanie zakupu nowego PET przez ŚCO może zostać wysoko oceniony w IOWISZ-u.
– Preferujemy wymianę dotychczas funkcjonującego sprzętu obsługiwanego przez doświadczoną kadrę, niż inwestowanie od podstaw w nowe podmioty – powiedział.
Posłuchaj rozmowy Bartłomieja Zapały z wiceministrem zdrowia Krzysztofem Łandą: