W Kieleckiej katedrze odprawiona została msza w intencji Ojczyzny i „Żołnierzy Wyklętych”. Po jej zakończeniu uczestnicy, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze przed ścianą straceń byłego kieleckiego więzienia na ulicy Zamkowej.
W homilii ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski podkreślił, że dzięki wcześniejszej ustawie sejmowej od 2011 roku obchodzony jest Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w tym roku połączony z początkiem Wielkiego postu. – Wyklęci, wymazani z historycznej pamięci bohaterscy synowie i córki polskiej ziemi powrócili chwalebnie, jak ufam na zawsze na ołtarz narodowej wdzięczności i szacunku. Tym razem obchody Dnia Pamięci przypadają w eucharystii, którą sprawujemy w intencji Naszych Bohaterów w środę popielcową. To pierwszy dzień Wielkiego Postu, a tym samym dzień ten jest dniem do źródła łaski i miłosierdzia – mówił hierarcha.
Biskup Jan Piotrowski podkreślił, że historia nawet tak bolesna nie może dzielić Polaków. – Nie życzyli by sobie nasi bohaterowie, ci wielcy i ci nieznani, ponieważ wielkość była w przebaczeniu, odwadze i oddaniu prawdzie, pragnieniu wolności i sprawiedliwości dziejowej. Nikt zatem nie ma prawa zmieniać ich duchowego testamentu, ale wszyscy mamy obowiązek, aby być im wdzięczni – mówił biskup.
Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Żeromskiego, gdzie m.in. odbyła się modlitwa za Żołnierzy Wyklętych. Były też przemówienia okolicznościowe oraz Apel pamięci i salwa honorowa. Na zakończenie przed pomnikiem złożono wieńce i zapalono znicze.
Kieleckie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęły się o godzinie 10 na cmentarzu na Piaskach, przy obelisku upamiętniającym żołnierzy AK, NSZ, WiN zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim. Po przemówieniach okolicznościowych i odbył się Apel Pamięci. Po nim złożono wieńce i zapalono znicze. Uroczystości oprócz m.in. władz wojewódzkich, samorządowych i służb mundurowych zgromadziły liczne grupy młodzieży kieleckich szkół.
Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski podkreśliła, że to bardzo ważna data dla nas Polaków. O tej samej godzinie na kieleckim cmentarzu, gdzie pochowani są żołnierze podziemia antykomunistycznego, w Warszawie otwarto więzienie na Rakowieckiej, co jest takim symbolem zwycięstwa nad komunizmem.
Dariusz Kozak Przewodniczący kieleckiej Rady Miasta przypomniał, że o ustanowienie tego święta starał się nieżyjący prezydent Lech Kaczyński. Zaznaczył, że budujące jest to, że w uroczystościach uczestniczą nie tylko starsze osoby, ale również licznie reprezentowana jest młodzież.
Dorota Koczwańska – Kalita naczelnik kieleckiej delegatury IPN zaznaczyła, że Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzimy po raz szósty i z roku na rok jest on coraz bardziej widoczny w przestrzeni publicznej. Musimy podkreślać, że to byli żołnierze, którzy walczyli o naszą wolność i suwerenność. Dlatego, że ciągle mamy jeszcze do czynienia z kalkami propagandy komunistycznej, która deprecjonuje pamięć o nich. Patrząc jednak na to, jak dużo młodych ludzi zgromadziły uroczystości można żywić nadzieję, że pamięć o tych, którzy oddawali swoje życie za Polskę jest wartością niezaprzeczalną, a tradycja niepodległościowa jest jednym z najważniejszych elementów naszej tożsamości narodowej.
Młodzi ludzi zgromadzeni na cmentarzu podkreślali, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy walczyli o wolną Polskę. To właśnie dzięki nim możemy żyć w suwerennym kraju.
Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że bez pamięci o bohaterach nie zbudujemy silnej niepodległej Ojczyzny. Odbudowanie tożsamości może być tylko związane z przywróceniem czci i godności tym wszystkim, którzy walczyli o naszą Ojczyznę, również w czasach zniewolenie komunistycznego. Ti byli bohaterowie, którzy wiedzieli, że giną, ale ich krew nie pójdzie na marne, bo kiedyś przyczyni się do tego, że Polska odzyska niepodległość.
O godzinie 16.00 w bazylice katedralnej odprawiona została msza w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. Następnie uczestnicy, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych złożyli kwiaty przed ścianą straceń byłego kieleckiego więzienia na ulicy Zamkowej.
Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Żeromskiego, gdzie m.in. odbyła się modlitwa za Żołnierzy Wyklętych. Odczytano też listy Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło. Medalami „Pro Patria” dla osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny uhonorowano Marylę Ćwik i Irenę Rozwadowską. Był też Apel pamięci i salwa honorowa. Na zakończenie przed pomnikiem złożono wieńce i zapalono znicze.
W programie zaprezentowano prelekcję materiału filmowego przygotowanego przez IPN, przemówienia okolicznościowe wojewody świętokrzyskiego oraz przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej. Odbył się też Apel Pamięci i salwa honorowa. Natomiast na zakończenie przed pomnikiem zostały złożone wieńce i zapalone znicze.