Jak w praktyce działa Twierdzenie Pitagorasa i czym jest opór powietrza – tego m.in. mogli się dziś dowiedzieć uczniowie buskich szkół. Wszystko w ramach przyjazdu „Naukobusu”, który odwiedził Szkołę Podstawową nr 3.
Projekt powstał we współpracy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Centrum Nauki „Kopernik”. Jego zadaniem jest popularyzacja nauki w małych miejscowościach. „Naukobus” wędruje po Polsce z 15 eksponatami, które w przystępny sposób przybliżają wiedzę z zakresu fizyki, chemii, matematyki i biologii.
Marek Madetko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Busku – Zdroju podkreślił, że ekspozycję obejrzało ponad 600 uczniów z buskich szkół. W większości byli to uczniowie klas 4-6, ale nie zabrakło gimnazjalistów i uczniów młodszych klas. Dodaje, że „Naukobus” odwiedził Busko dzięki staraniom Posła Michała Cieślaka.
– Eksponaty pokazują najmłodszym uczniom, że nauki ścisłe nie muszą być nudne i że biologia, fizyka czy chemia mogą również bawić i zaskakiwać. Jeden z modeli przedstawia kwadraty wypełnione wodą, obrysowane na bokach trójkąta prostokątnego. Ciecz z przeciwprostokątnej przelewa się do dwóch kwadratów zbudowanych na przyprostokątnych. Dzięki temu możemy zobaczyć jak w praktyce działa Twierdzenie Pitagorasa – tłumaczy Grzegorz Łubieński Animator z Centrum Nauki „Kopernik”.
Szkoła Podstawowa nr 3 była 10 w Polsce, którą odwiedziło nowoczesne laboratorium mobilne. Jutro „naukobus” odwiedzi Rataje Słupskie w gminie Pacanów, a za kilka miesięcy pojawi się w powiecie koneckim.
Magdalena Nowak