Dzisiaj rozpoczyna się „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Osoby, które zgłoszą się do wybranych punktów, otrzymają bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną. Porad będą udzielali referendarze i asystenci z Sądów Rejonowych, a także kuratorzy sądowi.
Prawnicy podpowiedzą, gdzie można uzyskać konkretną pomoc. Gdzie zgłosić przemoc w rodzinie lub problem uzależnień. Jak mówi kurator sądowy Małgorzata Kopeć, jeżeli podczas rozmowy okaże się, że dana osoba jest ofiarą przestępstwa, to kierujemy ją do prokuratury lub na policję, aby to zgłosiła. Niejednokrotnie rodziny żyją przez wiele lat w atmosferze przemocy i nie zgłaszają tego odpowiednim służbom. Często wynika to z ze strachu – mówi kurator.
Akcja prowadzona jest od 14 lat i jak twierdzi Jan Klocek, prezes Sądu Rejonowego w Kielcach z roku na rok zainteresowanie nią wzrasta. W ciągu tygodnia w Kielcach udzielanych jest około 200 porad. – Kiedyś wiele z nich dotyczyło przemocy w rodzinie. Obecnie dużo osób zgłasza przypadki oszustw i wyłudzeń związanych z udzielonymi pożyczkami bądź kredytami – mówi Jan Klocek.
Dyżury specjalistów odbywają się także w Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas Diecezji Kieleckiej przy ulicy Urzędniczej 7B. Osoby potrzebujące pomocy mogą zgłosić się do placówki od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00, natomiast w sobotę od 10:00 do 13:00.