Ekstremalna Droga Krzyżowa, coraz popularniejszy sposób przeżywania Wielkiego Postu odbędzie się w tym roku 7 kwietnia. Organizatorzy już przyjmują zgłoszenia regionalnych sztabów. Ta niezwykła wyprawa polega na pokonaniu nocą wybranej, ponad 40-kilometrowej trasy. W zeszłym roku wydarzenie zgromadziło ponad 26 tysięcy osób, które przeszły w sumie 188 tras w Polsce i za granicą.
W naszym regionie większość Ekstremalnych Dróg Krzyżowych kończy się na Świętym Krzyżu, gdzie wierni biorą udział w mszy świętej i całują relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Jak podkreśla ojciec Dariusz Malajka, rektor Bazyliki Mniejszej - pątnicy po pokonaniu trasy odczuwają ból, a więc to, co czuł Chrystus, idąc na Golgotę, aby oddać za nas swoje życie i wysłużyć nam zbawienie.
– Ta droga odbywa się nocą, w zmiennych warunkach pogodowych. Tak mieliśmy na przykład w zeszłym roku. Pielgrzymi szli w deszczu, błocie i zimnie, ale kiedy przybyli na Święty Krzyż zziębnięci, byli zadowoleni, że udało im się pokonać tę trasę. W trakcie trudnego marszu rozważali poszczególne stacje Drogi Krzyżowej, mogli też skonfrontować swoje życie z tym, co sam Jezus przeżywał niosąc swój krzyż – podkreśla ojciec Dariusz Malajka.
Organizatorzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej czekają na zgłoszenia osób, które mają pomysł na lokalizację trasy i chcą kierować zespołem uczestników wyprawy w swojej okolicy. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 marca pod adresem kontakt@edk.org.pl. Więcej informacji znaleźć można na www.edk.org.pl.
W ubiegłym roku w naszym regionie pątnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszyli m.in. z Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i Skarżyska-Kamiennej.