Biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kazimierzy Wielkiej i Pińczowie przyjmują wnioski o odszkodowania dla hodowców drobiu, których gospodarstwa znalazły się na terenie zagrożonym ptasią grypą.
– Rekompensaty nie trafią do rolników indywidualnych, a wyłącznie do hodowców prowadzących działalność gospodarczą – informuje Małgorzata Erlich- Smurzyńska, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
– Gospodarstwo ubiegające się o odszkodowanie musi być zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i mieć co najmniej status mikroprzedsiębiorstwa – tłumaczy Małgorzata Erlich-Smurzyńska.
Zaznacza jednocześnie, że Ministerstwo Rolnictwa rozważa możliwość rozszerzenia grupy wnioskodawców o indywidualnych rolników z terenu zagrożonego ptasią grypą, dlatego biura powiatowe przyjmują wnioski również od tych hodowców. Pomoc rządu ma dotyczyć wyłącznie pokrycia kosztów utrzymania drobiu w zamknięciu i zrekompensowania hodowcom braku możliwości ich sprzedaży.
Do wniosku należy dołączyć dokumentację określającą liczebność stada drobiu w dniu poprzedzającym zawiadomienie o podejrzeniu wystąpienia grypy ptaków.
Biuro powiatowe agencji w Kazimierzy Wielkiej przyjęło dotychczas ponad 50 wniosków o odszkodowania, natomiast w Pińczowie hodowcy złożyli zaledwie cztery wnioski. Będą one przyjmowane do końca lutego.
W Polsce jest już ponad 100 ognisk wirusa H5N8 – 51 u drobiu i 49 u ptactwa dzikiego. Ministerstwo Rolnictwa chce przeznaczyć na rekompensaty dla hodowców drobiu ok. 30 milionów złotych.