Polepszenie sytuacji materialnej, zwiększenie liczby szpitalnych oddziałów i poradni geriatrycznych oraz zmiana postrzegania starości – to najważniejsze wyzwania na najbliższe lata, które mają polepszyć sytuację seniorów.
Jak powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, według szacunków demografów osoby powyżej 60. roku życia będą w 2050 roku stanowiły 40 procent społeczeństwa.
Stworzenie im dobrych warunków życia, leczenia i zapewnienie różnorodnych form aktywności jest wielkim wyzwaniem zarówno dla rządu jak i samorządów. W regionie działa obecnie 15 Uniwersytetów Trzeciego Wieku i 9 Rad Senioralnych zajmujących się organizowaniem i promowaniem rozwiązań dotyczących polityki społecznej na rzecz osób starszych. Jednak poważnych wyzwań jest wiele.
W regionie działają zaledwie dwa oddziały geriatryczne, dwóch jest także specjalistów w dziedzinie geriatrii. Więcej jest poradni geriatrycznych, jednak ich liczba jest niewystarczająca.
Jak poinformowała Anna Gromska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowotnej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, w grudniu ubiegłego roku rząd przyjął program „Senior Plus”. Na wieloletnie działania przewidziano 340 milionów złotych, z czego w tym roku wydanych zostanie 30 milionów złotych.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą starać się o dofinansowanie na utworzenie lub prowadzenie i wyposażenie Domów Dziennego Pobytu Senior Plus i Klubów Senior Plus.
W naszym regionie działa 50 punktów, w których osoby po 60. roku życia mogą uzyskać bezpłatną pomoc prawną. Ponadto osoby po 75. roku mogą otrzymać 1167 bezpłatnych leków. Na ten program w tym roku rząd przeznaczył 564 miliony złotych.