Kieleccy radni z Komisji Edukacji i Kultury pozytywnie zaopiniowali projekty uchwał intencyjnych, dostosowujących sieć szkół w mieście do wymogów reformy edukacji. Jak mówi Regina Zapała, przewodnicząca komisji, propozycje zmian, które przedstawiły władze miasta zostały przez radnych dogłębnie przeanalizowane, a co ważne, uwagi były przez ratusz uwzględniane.
– Poświęciliśmy temu tematowi trzy posiedzenia, rozmawialiśmy również podczas innych komisji. Dyskusja, która się toczyła przekonała radnych, że propozycje władz miasta są ewolucyjne, a nie rewolucyjne – twierdzi Regina Zapała.
Największą zmianą w Kielcach będzie wygaszanie gimnazjów. W mieście działają obecnie 3 takie szkoły w oddzielnych budynkach. Projekt uchwały zakłada, że Gimnazjum nr 9 zostanie przejęte przez Szkołę Podstawową nr 34,co sprawi, że w obecnym budynku gimnazjum będą się uczyć dzieci ze starszych klas. Z kolei na miejscu Gimnazjum nr 7 powstanie nowa Szkoła Podstawowa nr 39. Na razie nie wiadomo jeszcze co będzie z budynkiem Gimnazjum nr 3 przy ulicy Marszałkowskiej.
Anita Stanisławska, pełniąca obowiązki dyrektora Wydziału Edukacji, Profilaktyki i Pożytku Publicznego przyznaje, że część rozwiązań, które znalazły się w projekcie nowej sieci szkół, jest tymczasowe. Chodzi m.in. o siedzibę Szkołę Podstawowej nr 8 przy ulicy Wrzosowej. Obecny budynek jest ciasny nawet dla placówki kształcącej w systemie sześcioletnim. Wydłużenie nauki o dwa lata sprawi, że warunki lokalowe staną się jeszcze trudniejsze. – Wyjściem awaryjnym będzie prośba do dyrektora pobliskiego Zespołu Szkół Informatycznych o udostępnienie części pomieszczeń. Ale zdajemy sobie sprawę, że to rozwiązanie doraźne, nad ostatecznym będziemy jeszcze dyskutować – tłumaczy Anita Stanisławska.
Projekty uchwał opiniowanych przed radnych będą głosowane na czwartkowej sesji Rady Miasta.