Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowało kolejną wystawę. Tym razem w Dworku Laszczyków w Kielcach pokazany zostanie „Filmowy skansen”, czyli zdjęcia z filmów, kręconych w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Zaprezentowane zostaną są m. in. zdjęcia z planów takich produkcji jak: „Syzyfowe prace” Pawła Komorowskiego (2000 r.), „Śluby panieńskie” Filipa Bajona (2010 r.), „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (2013 r.), „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego (2016 r.), „Wyklęty” Konrada Łęckiego, którego premierę zaplanowano na marzec br. „Wyklęty” to oparty na faktach film, o walkach zbrojnego podziemia niepodległościowego z „władzą ludową” w drugiej połowie lat 40. XX w.
– Największy w Polsce, liczący 65 hektarów skansen ma znakomite warunki dla robienia filmów i piękne krajobrazy – uważa Stanisław Dziedzic, producent wielokrotnie nagradzanego filmu „Papusza”. Jego zdaniem, w Tokarni powstanie jeszcze wiele filmów.
W Tokarni powstawały też m. in. „Wiedźmin” Marka Brodzkiego i „Przedwiośnie” Bajona (obie produkcje z 2001 r.). Kręcone były tu również etiudy firmowe i rekonstrukcje historyczne do filmów dokumentalnych.
Filmowcy najczęściej wykorzystują w skansenie tzw. Sektor Świętokrzyski – część placówki z historycznymi obiektami pochodzącymi ze wsi sprzed ponad stu lat: budynkami gospodarczymi, chałupami, przydrożnymi kapliczkami. „Zachwycają się tą częścią parku z chwilą, kiedy tam wchodzą – ma ona specyficzne ukształtowanie terenu, a wygląd sektora można modyfikować dzięki dodatkowej scenografii. A jeśli w filmie potrzebny jest szlachecki dwór, to jest to najczęściej nasz dwór z Suchedniowa” – wyjaśniła Beata Ryń, rzeczniczka muzeum.
Plenery parku etnograficznego w Tokarni wykorzystano też w m. in. realizowanej przez hinduskich producentów z Bollywood operze mydlanej „Veera” emitowanej od 2012 r. – fotografie z planu popularnego w Indiach serialu również można zobaczyć na wystawie.
Z kolei zdjęcia z Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych (odbywającego się wiosną głównie w Sandomierzu, a od 4 lat też w Tokarni) pokazują polskich aktorów podczas przedstawień teatralnych i spotkań autorskie. To m. in. Anna Polony, Emilia Krakowska, Joanna Trzepiecińska, Andrzej Seweryn, Krzysztof Globisz, Piotr Cyrwus.
Wystawa prezentuje także pamiątki z odbywającego się co roku w skansenie Festiwalu Filmów Niezwykłych, goszczących plejadę aktorów Teatru Polskiego w Warszawie. Do dziś widzowie pamiętają fragmenty „Wesela” wystawianego na deskach sceny plenerowej w Tokarni.
– Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego, goszczący na każdym festiwalu, napisał słowo wstępne do wystawy w Dworku Laszczyków – dodaje Beata Ryń.
Ekspozycję wzbogaca multimedialny pokaz fragmentów filmów zrealizowanych w skansenie, eksponaty, wykorzystywane na planach filmowych oraz unikatowe aparaty fotograficzne m. in. z początku XX w.
Dni zdjęciowe, to także ciekawostka dla turystów odwiedzających skansen. „Jeśli produkcja jest duża, to wyłączamy poszczególne sektory i informujemy o tym wcześniej zwiedzających. Ale zwykle jest to dodatkowa atrakcja, bo z daleka mogą oni obserwować popularnych aktorów oraz ekipę filmową w trakcie pracy” – powiedziała Beata Ryń. Podkreśliła, że twórcy bardzo dbają o historyczne obiekty i stosują się do zasad dotyczących ich ochrony.
Wystawa „Filmowy skansen” zostanie otwarta w Dworku Laszczyków dzisiaj (wtorek, 14 lutego) o godzinie 16. Ekspozycję będzie można oglądać we wnętrzach Dworku Laszczyków w Kielcach do 23 marca.
Park Etnograficzny w Tokarni w gminie Chęciny zajmuje obszar około 65 ha przy drodze krajowej nr 7 Warszawa-Kraków. Znajduje się w nim kilkadziesiąt przeniesionych z regionu świętokrzyskiego obiektów, m.in.: dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Dębna, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku.
Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło działalność w 1977 r. W jego skład, poza skansenem i Dworkiem Laszczyków, wchodzą także: Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz pojedyncze obiekty w Bodzentynie i Szwarszowicach.