Uroczysta msza święta w kieleckiej bazylice katedralnej rozpocznie o godzinie 11.00 obchody 75. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.
Po nabożeństwie uczestnicy przejdą przed pomnik AK. Tam odbędzie się apel poległych, salwa honorowa, a także złożone zostaną wieńce i wiązanki.
Jak informuje doktor Marek Maciągowski z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, przemianowanie Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, to nie był tylko akt formalny, ale także rozszerzenie znaczenia polskiej konspiracji.
– To już nie był związek, ale armia, czyli organizacja całego narodu. Regularne siły zbrojne, podlegające Rządowi RP na uchodźstwie. To było przedłużenie tej armii polskiej, która w 1939 roku przegrała Kampanię Obronną, ale która odrodziła się natychmiast. Najpierw w takim głęboko konspiracyjnym związku walk zbrojnych, a wkrótce stała się podziemną, powszechną armią – mówi doktor Marek Maciągowski.
W nocy z 26 na 27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie została zawiązana Służba Zwycięstwu Polski, organizacja wojskowa, której celem była kontynuacja walki z okupantem. W listopadzie organizacja została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej. W lutym 1942 roku, naczelny wódz generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową, która z czasem stała się największą podziemną armią w okupowanej Europie.
W czasie największego rozwoju w 1943 roku, AK liczyła około 380 tysięcy żołnierzy.