Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonują coraz więcej zabiegów, ratujących życie dzieciom. To możliwe, dzięki współpracy Kliniki Chirurgii Dziecięcej ze specjalistami z położnictwa i ginekologii oraz neonatologów.
Jak informuje profesor Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa, dotychczas dzieci, które rodziły się z wadami, musiały być operowane w lecznicach poza naszym województwem.
– Przeniesienie szpitala dziecięcego na Czarnów stworzyło możliwość funkcjonowania namiastki centrum perinatologii. To z kolei pozwoliło nam operować dzieci z wadami wrodzonymi tuż po ich urodzeniu – dodaje profesor Wojciech Rokita.
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach operowane są noworodki i dzieci z wodogłowiem, przepukliną oponowo – rdzeniową i mali pacjenci z wadami przewodu pokarmowego, m.in. z zarośniętym jelitem cienkim, czy obumierającym zapaleniem jelit. – Można powiedzieć, że operujemy wszelkiego rodzaju wady wrodzone, dotyczące ośrodkowego układu nerwowego i układu pokarmowego. Natomiast jeszcze nie operujemy wad wrodzonych serca i układu krążenia – dodaje profesor Wojciech Rokita.
Tylko od grudnia ubiegłego roku zespół dr Przemysława Wolaka, kierownika Kliniki Chirurgii Dziecięcej Urologii i Traumatologii WSzZ zoperował 16 dzieci, w wieku do 6 tygodnia życia. Pięcioro z nich było operowanych w dniu urodzenia, troje do piątej doby życia.