Projekty do Budżetu Obywatelskiego w Kielcach będzie można zgłaszać od 20 marca do 3 kwietnia. Urzędnicy wprowadzają zmiany w regulaminie – od tego roku jedna osoba będzie mogła oddać tylko 4 głosy: 3 przy projektach małych do 150 tys. złotych oraz jeden przy projekcie dużym. Zmianami w budżecie zajmowała się dzisiaj komisja, w skład której wchodzą urzędnicy oraz przedstawiciele wszystkich klubów radnych kieleckiej Rady Miasta.
Zdaniem radnego Jarosława Karysia ograniczenie liczby głosów jest dobrym krokiem i wpłynie na rozsądniejsze głosowanie. W jego opinii zwiększy się przez to świadomość głosujących.
Ważne będzie też ujednolicenie kart do głosowania. Muszą być w formacie A4 z określonym wcześniej wzorem. Nad opracowaniem szczegółowej propozycji będzie czuwać wydział systemów zarządzania i usług informatycznych Urzędu Miasta. Ma to wykluczyć sytuacje, kiedy na jednej karcie zamieszczonych było kilkanaście pól do głosowania na konkretny projekt.
Ustalono również, że miasto nie będzie realizować inwestycji na terenach należących do spółdzielni i na terenach prywatnych. Zastępca prezydenta Tadeusz Sayor i urzędnicy argumentowali, że miasto nie ma kontroli nad takimi inwestycjami. Poza tym, pojawiały się zarzuty, że za pieniądze publiczne wzbogaca się wartość terenów prywatnych.
Z takiego założenia nie jest zadowolona radna Agata Wojda. Jak powiedziała – eliminuje to dużą liczbę projektów lokalnych, które mogłyby być usytuowane na gruntach wspólnot miejskich czy spółdzielni. Dodała, że dla wielu wnioskodawców może to być spore rozczarowanie.
Z roku na rok będzie się też dążyć do wprowadzenia głosowania wyłącznie przez Internet. W tym roku głosowanie potrwa od 1 do 18 września. Wyniki zostaną opublikowane 2 października. W ramach budżetu obywatelskiego zrealizowanych zostanie siedem małych zadań.
Będą to m.in. place zabaw i siłownie zewnętrzne na kwotę 960 tysięcy złotych. Wśród trzech dużych znalazły się: budowa boisk wielofunkcyjnych przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy Alei Legionów i przy Szkole Podstawowej nr 34 przy ulicy Naruszewicza, a także modernizacja mini boiska do piłki nożnej przy Miejskim Szkolnym Ośrodku Sportowym przy ulicy Prostej.