Pracownicy Centrum Nauki „Kopernik” z Warszawy odwiedzają szkoły w województwie świętokrzyskim. Dziś „naukobus” przyjechał do Buska.
Na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego centrum przygotowało „naukobus”, który odwiedza małe miejscowości i pokazuje najmłodszym uczniom, jak fascynująca potrafi być fizyka, chemia czy biologia.
Katarzyna Nowicka, rzecznik Centrum Nauki „Kopernik” wyjaśnia, że pojazd jest pełen urządzeń i modeli, które w przystępny sposób przybliżają wiedzę.
– Mamy na przykład kule plazmowe, które można dotykać i obserwować prąd elektryczny. Jest też człowiek- układanka. Dzieci mogą wyjmować z niego narządy wewnętrzne i starać się włożyć je poprawnie, ucząc się w ten sposób anatomii. Okazuje się, że nawet wielu dorosłych nie wie, po której stronie ciała jest na przykład wątroba – twierdzi Katarzyna Nowicka.
„Naukobus” zawitał dzisiaj do Szkoły Podstawowej nr 3 w Busku-Zdroju. Zabawa z nauką czeka też uczniów w Ratajach Słupskich, Kazanowie oraz Końskich, gdzie również przyjedzie pojazd „Kopernika”.
Jak tłumaczy Piotr Ziółkowski, doradca wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, popularyzacja nauki to element strategii resortu, który chce by pasja badawcza i chęć zdobywania wiedzy pojawiała się już u najmłodszych Polaków.
– Dla rozwoju nauki, oprócz badań, niezwykle ważne jest jej popularyzowanie. Ministerstwo kładzie duży nacisk, na to żeby przekonać Polaków, że nauka jest ciekawa i ważna dla każdego z nas. A budzenie pasji badawczej u dzieci może doprowadzić do tego, że w najbliższych latach będziemy cieszyć się Nagrodą Nobla, którą otrzyma polski naukowiec – mówi Piotr Ziółkowski.
Oprócz programu „Naukobus”, resort nauki i szkolnictwa wyższego wspiera finansowo również Uniwersytety Dziecięce, powstające przy uczelniach oraz Uniwersytety Trzeciego Wieku.