Ewolucja a nie rewolucja – tak o proponowanych zmianach w sieci szkół mówią radni Komisji Edukacji i Kultury kieleckiej Rady Miasta. Mimo to podczas dzisiejszego posiedzenia komisji nie zaopiniowali oni uchwały przedstawionej przez urzędników. Z wnioskiem o odłożenie tej decyzji wystąpił Jarosław Machnicki. Poprali go też inni radni, którzy twierdzili, że komisja musi mieć czas aby szczegółowo zapoznać się ze zmianami.
Jedną z najważniejszych, zaproponowanych przez miasto jest przekształcenie gimnazjum nr 7 na Słonecznym Wzgórzu w Szkolę Podstawową nr 39. Jak powiedział Andrzej Sygut zastępca prezydenta Kielc szkoła powstaje z dwóch powodów. Po pierwsze – ponieważ w tej części miasta jest bardzo dużo dzieci. Po drugie – aby nie zaprzepaścić dorobku gimnazjum w zakresie języka niemieckiego oraz sukcesów sportowych w piłce ręcznej. Zdaniem Andrzeja Syguta nie można również zmarnować potencjału kadry nauczycielskiej.
Miasto chce aby od września w szkole były prowadzone wszystkie klasy. Dla Szkoły Podstawowej numer 39 zostanie utworzony dodatkowy obwód, który przedzieli obwody szkół 33 i 1. Będzie on obejmował jednak tylko pierwsze klasy. Aby w placówce zgromadzić starszych uczniów będzie prowadzona szeroka akcja rekrutacyjna. Miasto razem z nauczycielami będą chciało zachęcić uczniów o zainteresowaniach sportowych i lingwistycznych do kształcenia się w tej szkole.
Nie będzie również przenosin kieleckiego Liceum Ogólnokształcącego nr V im. księdza Piotra Ściegiennego. Miasto wycofało się z pomysłu przeprowadzki szkoły do obecnego budynku Gimnazjum nr 3 przy ulicy Marszałkowskiej, które do 2019 ma zostać wygaszone. Nie wykluczone natomiast, że w tym miejscu zorganizowana zostanie szkoła podstawowa, którą poprowadzi Zgromadzeniu Sióstr Nazaretanek. Takich możliwości nie daje im obecne siedziba przy ulicy Słowackiego gdzie mieście się liceum im. Świętej Jadwigi Królowej.
Do przyszłego roku odłożono powołanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Andrzej Sygut poinformował jednak, że pojawił się pomysł powołania niepublicznej szkoły mistrzostwa sportowego o profilu: piłka ręczna.
Nie wiadomo czy zmiany dotkną nauczycieli. Zdaniem Andrzeja Syguta jedynym sposobem aby zabezpieczyć się przed zwolnieniami będzie ograniczenie zatrudnienia. Poza tym jeśli będzie to konieczne będą prowadzone przesunięcia kadrowe tak aby nauczyciele, którzy będą mieli niepełne etaty mogli je uzupełnić.
Do minimum mają być ograniczone zmiany na stanowiskach dyrektorskich. Konkursy będą wprowadzane tylko w tych miejscach gdzie będzie to konieczne. Tam gdzie funkcjonuje szkoła podstawowa i gimnazjum kontrakty będą przedłużane. Kolejne posiedzenie komisji odbędzie się 15 lutego.