Rząd będzie się starał zachęcić uczniów i studentów, by kształcili się w specjalnościach, które są poszukiwane przez polskich twórców gier komputerowych. Pomóc ma w tym rozpoczynająca się właśnie kampania społeczna: Programuj.gov.pl. Jednym z jej elementów mają być spoty reklamowe w telewizji.
Według wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, jeśli Polska może stać się w jakiejś dziedzinie liderem w Europie, to będą to gry wideo.
Tomasz Kozieł, dyrektor Zespołu Szkół Informatycznych w Kielcach przyznaje, że uczniów ta branża bardzo interesuje. – Staramy się na to odpowiadać. Jeden z naszych nauczycieli sam zaczął pisać gry, żeby później dzielić się z młodymi ludźmi swoimi doświadczeniami – twierdzi Tomasz Kozieł. Szkoła prowadzi dodatkowe zajęcia programowania, które odbywają się w soboty. Jak tłumaczy Tomasz Kozieł, młodzi ludzie mogą zdobyć tam wiedzę, którą wykorzystają później przy tworzeniu gier. Absolwenci kieleckiego informatyka, którzy chcą z tą branżą związać swoją przyszłość na studia wybierają się jednak do innych województw.
Profesor Roman Stanisław Deniziak, prorektor do spraw nauki i promocji Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że studenci informatyki mogą wybrać specjalizację grafika komputerowa, co może przydać się twórcy gier komputerowych. Jednak nie jest to najpopularniejsza specjalizacja. – To zapewnie wynika z potrzeb rynku kieleckiego, gdzie większość firm informatycznych zajmuje się systemami informacyjnymi, natomiast specjaliści od grafiki komputerowej szukają pracy w Krakowie czy w Warszawie, gdzie jest wiele firm tworzących gry – tłumaczy profesor Deniziak.
Od przyszłego roku w każdej polskiej szkole będą prowadzone obowiązkowe zajęcia z programowania. Podstaw kodowania będą uczyły się również dzieci ze szkół podstawowych. W tym roku w pilotażu rządowego programu bierze udział około 50 placówek w naszym województwie.