Kobiety rodzące w Szpitalu Kieleckim mogą oddawać krew pępowinową. Do tej pory, taką możliwość miały jedynie pacjentki Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Jak informuje Luiza Buras- Sokół, rzecznik Szpitala Kieleckiego, krew pępowinową oddało już 5 kobiet. – Położne pracujące na bloku porodowym zostały wcześniej przeszkolone. Przed porodem, mamy są informowane o możliwości oddania krwi pępowinowej. Jeżeli wyrażają na ten zabieg zgodę, podpisują stosowne oświadczenie. Jest to konieczne, ponieważ krew w przyszłości może posłużyć nie tylko tej kobiecie, która ją oddała i jej bliskim, ale także obcym osobom – dodaje Luiza Buras – Sokół.
Od stycznia 2015 roku, krew pępowinową mogą także bezpłatnie oddać kobiety rodzące w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka. Grażyna Nowak, położna koordynująca salę porodową w lecznicy informuje, że zabieg jest bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. – Krew pępowinową pozyskujemy po urodzenia przez kobietę łożyska przez pępowinę odciętą od noworodka – wyjaśnia Grażyna Nowak.
Krew przekazywana jest do Banku Komórek Macierzystych w Podzamczu. Obecnie znajduje się tam około 700 próbek, a magazyny mogą pomieścić ich nawet kilkadziesiąt tysięcy.
Komórki macierzyste pozyskiwane z krwi pępowinowej pomagają w leczeniu kilkudziesięciu chorób, m.in. onkologicznych, genetycznych, układu krążenia, jak również cukrzycy, czy stwardnienia rozsianego. Do Poltransplantu trafiło już kilkadziesiąt opisów próbek krwi, jednak – jak dotąd – żadna z nich nie była potrzebna, by uratować komuś zdrowie, czy nawet życie.