Urządzenie wspomagające osoby niewidome, głowica pomiarowa usprawniająca pracę tokarek oraz system magazynowania ciepła w pojazdach elektrycznych, to wynalazki, które zdobyły nagrody w konkursie „Student Wynalazca” organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską oraz Urząd Patentowy RP. Tegoroczna, siódma już edycja zawodów dla młodych konstruktorów cieszyła się rekordowym powodzeniem, zgłoszono około 90 wynalazków.
Wśród pięciu równorzędnych zwycięzców znalazło się urządzenie, które chroni kierowcę przed zaśnięciem w trakcie jazdy. Jak tłumaczy Arkadiusz Szczepanek z Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z twórców urządzenia, jego działanie opiera się na kamerze, która na bieżąco monitoruje wskaźniki biometryczne kierowcy.
– Między innymi takie jak tętno kierowcy, czy częstotliwość mrugnięć. Chodzi o takie reakcje organizmu, które są podświadome i niezależne od nas. To wszystko jest rejestrowane bez żadnej ingerencji w zachowanie kierowcy. Na przykład tętno mierzone jest przez kamerę, prowadzący auto nie musi zakładać pulsometru na rękę - tłumaczy Arkadiusz Szczepanek. Jak zapewnia, są już firmy transportowe zainteresowane używaniem takiego urządzenia.
Duże szanse na wdrożenie ma również podwodny robot o zmiennej geometrii. To wynalazek, którego współtwórcą jest Sebastian Olędzki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak twierdzi, jego ogromną zaletą byłaby niska cena w porównaniu do konkurencji, a także większe możliwości.
– Chcieliśmy stworzyć robota podwodnego, który byłby dostępny dla ludzi, czy instytucji, których do tej pory na takie urządzenie nie było stać. Nasz robot waży kilkanaście kilogramów, ale dziesięciokrotnie większy udźwig w tej klasie wielkości – informuje Sebastian Olędzki.
Tego typu robot mógłby być używany na przykład do podwodnych akcji ratunkowych czy inspekcji rur w elektrowniach. Ale mógłby też służyć amatorom podmorskich zdjęć. Jak mówią konstruktorzy, cena urządzenia zaczynałaby się od kilkunastu tysięcy złotych i rosłaby w miarę dokładania dodatkowych funkcji.
Wśród laureatów konkursu jest student Politechniki Świętokrzyskiej Michał Skrzyniarz. Opracował głowicę pomiarową, która może znacznie usprawnić działanie tokarek.
Profesor Zbigniew Koruba, prorektor Politechniki Świętokrzyskiej do spraw Badań Naukowych i Współpracy z Przemysłem informuje, że główną nagrodą w konkursie Student Wynalazca jest udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. W ubiegłych latach laureaci konkursu kieleckiej uczelni zdobyli tam w sumie 25 medali, w tym 11 złotych.